Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vláda podá demisi, Sobotka Babiše nedokáže odvolat. „Stal by se mučedníkem,“ říká

Premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že vláda kvůli kauzám Andreje Babiše podá do konce týdne demisi. Vrcholí tak jejich vzájemné neshody. „Není jasné, zda nezneužil korunové dluhopisy a nešidil stát na daních. Není jasné, jak přišel ke svému majetku,“ uvedl na adresu Babiše Sobotka. „Za čtyři měsíce nedokázal ministr financí v této souvislosti vysvětlit nic,“ dodal předseda vlády. Babiš podle něj kolem sebe kope a odvádí pozornost, zatímco otázky přibývají. Dopis, který doručil do sněmovny a kterým měl pochybnosti rozptýlit, podle šéfa kabinetu nevysvětlil nic a neobsahoval nic nového. Sobotka zmínil střet zájmů i dopady Babišovy kauzy na práci vlády, která podle Sobotky měla boj s daňovými úniky jako jednu z priorit a prosadila v této oblasti přínosná opatření.

Spekulovalo se o tom, že Sobotka Babiše odvolá. Předseda vlády nakonec na tiskové konferenci řekl, že se šéfem hnutí ANO ve vládě nedokáže dál působit, ale že nechce, aby se Babiš před volbami dostal do role mučedníka. Oznámení demise celé vlády je překvapivé, s prezidentem ho Sobotka podle svých slov nekonzultoval. Právě Zeman bude mít v dalším vývoji klíčovou roli. Babiš k němu má jít ve středu na už dříve dohodnutou schůzku.

„Jsem připraven podat k rukám pana prezidenta demisi, předpokládám, že ještě během tohoto týdne. Chci tím uvolnit ruce koaličním stranám k tomu, aby mohly jednat o řešení této situace,“ uvedl Sobotka. Nevylučuje předčasné volby, k tomu by se ale nejdříve musela třípětinovou většinou rozpustit sněmovna. Opozice Sobotkův krok vesměs označuje za nešťastný a zbabělý.

Babiš čelí kritice zejména kvůli nákupu nedaněných jednokorunových dluhopisů od firmy Agrofert v době, kdy ji vlastnil. Podezření z daňových úniků ale odmítá a opakovaně řekl, že z vlády sám neodstoupí. Označoval se za oběť cílené lživé kampaně.

Premiér Sobotka i sněmovna vyzvali Babiše k vysvětlení nejasností kolem jeho majetku a daní. Transakce mezi vicepremiérem a jeho někdejší firmou prověřuje Finanční správa, která podléhá ministerstvu financí, ale také policie. Podle Babiše by se měli všichni zklidnit a nechat vyšetřovat nezávislé orgány. Sobotka v pondělí uvedl, že Babiš by se měl se situací vyrovnat jako chlap.

1080p 720p 480p 360p 240p
Babiš pro změnu připomíná Sobotkovi jeho kauzy. Takto nedávno mluvil v rozhovoru pro INFO.CZ

Sněmovna Babiše vyzvala k vyvrácení podezření z daňových úniků do konce dubna. Ministr financí v dopisu označil všechny své transakce se společností Agrofert za legální a míní, že vše vysvětlil. Záležitost považuje za organizovanou kampaň a mediální hon na sebe. V pondělí uvedl, že Sobotka ho chce dostat z politiky a poškozuje tím vládu. Podle premiéra vládu zatěžují Babišovy problémy a také zvyšují napětí v koalici.

Obsah Babišova dopisu označila za nedostačující pravicová opozice a Babišovo vysvětlení jeho nákupu korunových dluhopisů Agrofertu je neuspokojivé také podle předsedy poslanců ČSSD Romana Sklenáka.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

1080p 720p 480p 360p 240p
Sobotka se do Babiše opřel i na nedávném sjezdu ČSSD

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek