Vláda podává demisi. Co to znamená a co se bude dít? | info.cz

Články odjinud

Vláda podává demisi. Co to znamená a co se bude dít?

Vláda podává demisi. Co to znamená a co se bude dít?
 

Premiér Bohuslav Sobotka překvapivě rozhodl, že spory s ministrem financí Andrejem Babišem vyvolané pochybnostmi kolem vicepremiérova podnikání, bude řešit demisí celé vlády. Ta se tak stává třináctým kabinetem, který tento osud potkal. Co se v této situaci děje a jak ji popisuje Ústava ČR?

Demisi vlády i její jmenování a vyslovení důvěry či nedůvěry kabinetu upravuje Ústava České republiky následujícím způsobem:

Demise vlády:

- Podává ji předseda vlády do rukou prezidenta republiky; odstoupení premiéra přitom znamená demisi celého kabinetu.

- Vláda podává demisi vždy po volbách do Poslanecké sněmovny a úřaduje do té doby, dokud není jmenován kabinet nový.

- Vláda podá demisi i v případě, že sněmovna zamítla její žádost o vyslovení důvěry nebo jí vyslovila nedůvěru.

- Vláda může podat demisi i ze své vůle, v tom případě ale prezident republiky nemusí tuto demisi na rozdíl od předchozích dvou případů přijmout. Jestliže v prvních dvou případech vláda demisi sama nepodá, prezident ji podle Ústavy odvolá.

Jmenování nové vlády:

- Prezident republiky nejprve jmenuje předsedu vlády a na jeho návrh poté ostatní členy kabinetu. Hlava státu je pak pověřuje řízením ministerstev a dalších úřadů.

- Vláda musí do 30 dnů od jmenování předstoupit před Poslaneckou sněmovnu a požádat ji o vyslovení důvěry.

- Pokud vláda důvěru nezíská, prezident jmenuje nového premiéra a jeho ministry a tato vláda znovu do 30 dnů požádá sněmovnu o důvěru.

- Když ani druhý kabinet u poslanců neuspěje, jmenuje prezident předsedu vlády na návrh šéfa Poslanecké sněmovny. V případě, že ani tato vláda nezíská do 30 dnů od poslanců důvěru, může prezident sněmovnu rozpustit a do 60 dnů pak následují předčasné volby.

Vyslovení důvěry vládě:

- O vyslovení důvěry může Poslaneckou sněmovnu požádat kabinet kdykoli, poprvé tak musí učinit do 30 dnů od chvíle, kdy ji jmenoval prezident republiky.

- Vláda může spojit hlasování o důvěře s hlasováním o zákonu, který považuje za klíčový.

- Pro získání důvěry potřebuje vláda hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců. Poslanecká sněmovna je přitom usnášeníschopná tehdy, pokud je přítomno alespoň 67 poslanců.

- Sněmovna může hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě, a to tehdy, pokud návrh podá alespoň 50 poslanců. K vyslovení nedůvěry je potřeba 101 hlasů, tedy nadpoloviční většina všech poslanců.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud