Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vláda rozdvojených osobností. Sobotka ze dne na den otočil, Babiš zase věří, že ho sledují

Vláda rozdvojených osobností. Sobotka ze dne na den otočil, Babiš zase věří, že ho sledují

Krize Sobotkovy vlády přináší další a další zvraty. Premiér Se kvůli postupu prezidenta Zemana rozhodl, že nepodá demisi, jak původně zamýšlel, a místo ní navrhl hlavě státu odvolání Andreje Babiše z postu ministra financí. Vicepremiér a jeho hnutí ANO mezitím vyostřují rétoriku vůči Sobotkově ČSSD.

Andrej Babiš vložil svůj osud do rukou prezidenta, rozhodnutí o návrhu na jeho odvolání nechá čistě na něm. „Co na to říct, pan premiér mění stanovisko počtvrté za pár hodin. Ty jeho argumenty jsou směšné,“ řekl v reakci. Postoj premiéra je podle něj součástí kampaně ČSSD proti němu.

Zeman je považovaný za Babišova nepsaného politického spojence, který tvrdě jde proti premiérovi Sobotkovi. Jak se k návrhu, který k němu zamířil od předsedy vlády, postaví, zatím není jasné. Ústavní právníci připomínají, že Ústava mluví zcela jasně. Rozhodnutí ale zřejmě zazní až po návratu Zemana z Číny v polovině května.

Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.
Ústava ČR, článek 74

Kdo po kom jde?

Babiš zopakoval, že je sledovaný a odposlouchávaný agenturou, která má blízko k rozvědce spadající pod ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). „Nemám na to samozřejmě důkazy, ale ty informace jsou. Považuji to za skandální spiknutí. ČSSD používá všechny prostředky, aby mne likvidovala,“ uvedl. Šéf rozvědky jakékoli takové aktivity odmítl.

O odposleších, které mají dokazovat, že jako vlastník médií ovlivňoval jejich obsah, mluvil i ve čtvrtečním rozhovoru pro INFO.CZ, podívejte se:

1080p 720p 480p 360p 240p
Nevím, kam to může dojít. Jde po mně mafie, nahrávky ohrožují stát, říká Andrej Babiš

Paradoxem je, že na začátku Sobotkova plánu podat demisi byla snaha zabránit Andreji Babišovi stavět se do role mučedníka, ve které by před volbami sbíral body. Babiš se do této pozice přesto snaží dostat a má podporu vlastního hnutí ANO a ministrů, kteří jsou za něj ve vládě.

„Člověk, který mění názor každých deset minut, si myslím, že by neměl být premiérem naší země,“ řekl první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Podle něj se bude muset vedení hnutí ANO sejít a zjistit, co vlastně lídr sociální demokracie chce, protože mění názor každý den.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

720p 480p 360p 240p
Krize a spory v Sobotkově vládě

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek