Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vládní krize oslabila Babiše. ANO se dostává do izolace, varuje politolog Šaradín

Vládní krize oslabila Babiše. ANO se dostává do izolace, varuje politolog Šaradín

Důsledky včera zřejmě ukončené politické krize se teprve začnou projevovat. Na dalekosáhlé závěry je zatím brzo, přesto lze již nyní alespoň odhadovat, jakým způsobem si jednotliví aktéři vykolíkovali prostor pro své další směřování. Politologové oslovení redakcí INFO.CZ se vesměs shodují, že na koaliční roztržce vydělal především předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Včera to uvedl Milan Znoj, podobně hovoří také jeho kolega Pavel Šaradín. Podle něj premiér a lídr ČSSD manévr, na jehož konci je odvolání ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, zvládl se štěstím. „Nyní bude záležet na tom, jak jej využije, a jak jej dokáže vysvětlovat voličům,“ zdůrazňuje politolog. Hnutí ANO naopak z krize vyjde oslabené, podle Šaradína se totiž Babišova formace postupně dostává do izolace.

Jasné je v tuto chvíli především to, že koalice složená z ČSSD, hnutí ANO a lidovců dovládne do řádného termínu sněmovních voleb. Jakým způsobem se ale koaliční roztržka podepíše na preferencích jednotlivých stran, budeme vědět nejdřív příští týden. Navíc do voleb je přece jen ještě relativně daleko. Pro tuto chvíli je podle Šaradína přesto možné říct, že v první etapě pomyslně zvítězila sociální demokracie. „Respektive si vytvořila pro předvolební kampaň lepší podmínky. Odchází Andrej Babiš, ale problémy, které se kolem něj vynořily, přetrvávají,“ upozorňuje Šaradín rozhovoru pro INFO.CZ.

Zatímco Znoj uznává, že hnutí ANO jednalo uvážlivě a Babišovi se nakonec podařilo uchovat si tvář nového politika, který chce změnit zavedené praktiky, Šaradín je přesvědčený, že to bude naopak Babišova formace, která na krizi prodělá nejvíc. „Podezření kolem Andreje Babiše přibylo, marketing ANO hnutí sice funguje bezvadně, avšak nedokázal odrazit hlavní útoky,“ myslí si Šaradín. „Sestavování kandidátek v krajích, kde vítězí pracovníci Agrofertu, vystupování poslanců kolem krize, to vše poněkud oslabuje celé hnutí,“ dodává.

„V každém případě si z politického hlediska vedlo špatně zejména ANO, zásadním způsobem oslabilo svůj koaliční potenciál a dostalo se do izolace,“ varuje Šaradín. Zdůrazňuje ale, že jde o předběžné závěry: „Vzhledem k tomu, že šlo skutečně o první etapu, je obtížné hodnotit, jak to jednotlivé aktéry poznamená. Pokud se hovoří o paktu Babiše se Zemanem, pak jedním z výsledků nynější krize může být narušení této spolupráce. Jak Zeman, tak Babiš mohou usoudit, že další spolupráce pro ně nemusí být výhodná.“

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek