Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Volby 2017: Česko na pranýři evropských médií. S Babišem se přiblížíte Maďarsku a Polsku, vzkazují

Volby 2017: Česko na pranýři evropských médií. S Babišem se přiblížíte Maďarsku a Polsku, vzkazují

Češi se očekávaným zvolením miliardáře Andreje Babiše premiérem připojí k evropské vlně populismu, navíc svou zemi mohou zařadit po bok Maďarska a Polska, se kterými je Evropská unie ve sporu kvůli možnému porušování demokratických principů. Dnes to na svém webu napsal britský deník The Guardian s tím, že Babišovo hnutí ANO je favoritem hlasování nehledě na Babišův korupční skandál nebo varování kritiků obávajících se ohrožení demokracie. Naopak americká televize Fox News vidí Babiše jako šanci, jak Evropské unii vzkázat, aby přestala řídit životy Evropanů.

„Třiašedesátiletý Andrej Babiš, jehož odhadované jmění 4,1 miliardy dolarů (89 miliard korun) z něj dělá druhého nejbohatšího člověka v zemi, by se mohl stát dalším politikem, který vrazí klín mezi východ a západ kontinentu," uvedl deník s odkazem na problematické vztahy Polska či Maďarska s Evropskou unií. Dodal, že Praha již nyní vede s Bruselem spory kvůli přerozdělování běženců.

Fox News ale vidí očekávané zvolení Babiše odlišně. „Pokud Češi udělají, co průzkumy předpovídají, zvolením lídra, který stojí proti unijnímu zasahování do práv členských států, se připojí k Polsku a Maďarsku," uvedla zpravodajská televize. Pro titulek svého komentáře na webu využila slovní hříčku v podobě názvu hnutí, když napsala, že „ano znamená ne otroctví Evropské unie".

Zmíněné uprchlíky, z kterých Češi mají obavy a které odmítají, Babiš v kampani podle The Guardianu využil, když ve venkovských oblastech, kde panuje větší obezřetnost vůči cizincům, pronesl několik plamenných projevů proti přistěhovalectví. „A to nehledě na to, že oficiálně se ANO považuje za středovou a proevropskou stranu," napsal list.

The Guardian také zmiňuje fakt, že volby se v Česku konají dva týdny poté, co byl Babiš formálně obviněn v souvislosti s padesátimilionovou unijní dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo. Babiš vinu odmítá a obvinění považuje za účelové. Britský list ke kauze poznamenal, že miliardář se při vstupu do politiky v roce 2011 pasoval do role křižáka táhnoucího proti korupci.

Rovněž Fox News, která podporuje amerického prezidenta Donalda Trumpa, se zmiňuje o Babišově korupčním skandálu a uvádí, že podobně jako daňové přiznání hlavy Spojených států je i to Babišovo pod drobnohledem. Stanice také odmítla obavy listu The New York Times, který označil Babiše za možnou další hrozbu evropské jednoty. K takovým obavám nejsou žádné důkazy a Babiš se jen domnívá, že služba vlastní zemi je důležitější než budování jednotné Evropy. „A to je poselství, které se kontinentem šíří překvapivou rychlostí," dodala televize.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz