Volby 2017: Politici se v debatě cupovali, hádali se o euro i Klause. Kdo byl za žvanila?

Na euro si budou muset čeští podnikatelé počkat. Právě oni by totiž vstup do zóny jednotné evropské měny nejvíce uvítali. Vrcholoví politici v debatě Blesku s podtitulem „Bitva o premiéra“ se ale na přijetí a případném termínu neshodli. Českou korunu chtějí jednoznačně nadále komunisté, naopak spíše pro přijetí eura by byla TOP 09. Ostatní strany opatrně našlapují kolem. Chtějí počkat, až bude přijetí jiné měny pro Česko výhodné. Eurem se u nás ale nezačne platit lusknutím prstů. Jde o proces na několik let.

„Neznamená to zchudnutí ani zbohatnutí ani o korunu, pro nikoho. Znamená to více šancí. S eurozónou jsme svázáni více než 50 % exportu a importu,“ vysvětloval pozitiva exministr financí a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Pražské elity kážou ze zlatého nočníku. Nedivte se, že lidi mají radši Zemana, říká Kartous

O řádné vysvětlení stojí podle Pavla Bělobrádka také lidovci. Lidé prý mají o euru zkreslené představy. „Je potřeba nastavit dobře podmínky. Není na tom evidentně politická shoda, takže není reálné, aby se v nejbližší budoucnosti do eurozóny vstoupilo. Má to ekonomickou a politickou dimenzi. Je třeba si to vysvětlit s občany. Mnoho lidí má zkreslenou představu, co to znamená, i kvůli prezidentovi, který tu deset let byl,“ rýpl si šéf KDU-ČSL do Václava Klause, který je euroskeptikem.

Naopak šéf hnutí ANO a další z bývalých ministrů financí Andrej Babiš je jednoznačně v tuto chvíli proti přijetí eura. „Po zkušenostech ministra financí jsem jasně řekl, že euro nechci. Dneska pro nás není výhodné. Museli bychom ručit za řecké dluhy. Chci nezávislou ČNB, a aby kapitál v našich bankách zůstal. Většina států, které nejsou v eurozóně, má lepší výsledky,“ řekl někdejší vicepremiér, který z vlády před pár měsíci musel odejít.

Jeho názoru oponoval lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. „Pan Babiš naznačuje, že česká koruna je ochrana. Matky českých bank si stahují peníze už dnes. Nechte mě mluvit, pane Babiši,“ okřikl svého konkurenta, který se mu snažil skočit do řeči.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

SDÍLET
sinfin.digital