Volby zřejmě provázela vyšší účast. Kdo z ní bude těžit? Glosa Vratislava Dostála

Češi ve volbách, které v nebývalé míře provázelo slovo „přelomové“, zvolili novou sněmovnu a rozdali karty pro jednání o nové vládě. Vše nasvědčuje tomu, že je provázela vyšší účast než naposledy. Otázka je, co to bude znamenat a které strany z toho budou profitovat.

Tradiční poučka praví, že na to doplatí strany, které mají sice pevné voličské jádro, avšak zpravidla je málo volí nerozhodnutí voliči. U nás tedy komunisté a lidovci. Pokud jde o KSČM, ničeho se nejspíš obávat nemusí, maximálně se jí může stát, že obdrží po přepočtu hlasů na mandáty o něco méně křesel v Poslanecké sněmovně než v končícím volebním období.

Volby 2017 ŽIVĚ: Babiš oslovil všechny strany ve sněmovně, ke spolupráci se ale zatím nikdo nemá

Pro lidovce ale může být vyšší volební účast fatální. Jedno nebo dvě procenta dolů by pro ně znamenal propad pod pětiprocentní kvórum, které je nutné pro zisk mandátů v dolní komoře.

Další otázka je nasnadě: váhaví voliči přišli podpořit spíše protestní strany, anebo na ně naopak zabrala mobilizace stran tradičních? Přišli spíše starší voliči, anebo s celkovým výsledkem zamává netradičně vyšší účast mladých lidí a prvovoličů? Jinak řečeno: bude vyšší účast znamenat expanzi protestních a populistických stran, anebo je naopak v rozletu přece jen voliči mírně utlumí?

Jasno bude už za několik hodin.

SPD Tomia Okamury odmítá do svého štábu pustit novináře. Na redaktora INFO.CZ zavolala policii

SDÍLET
sinfin.digital