Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Všechno je jinak: Sobotka demisi nepodá, navrhl Zemanovi odvolání Babiše

Všechno je jinak: Sobotka demisi nepodá, navrhl Zemanovi odvolání Babiše

Premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že nepodá demisi vlády, jak dříve avizoval. Místo toho navrhl prezidentovi odvolání Andreje Babiše z postu ministra financí. Vadí mu, jak se k situaci postavil Miloš Zeman, který se s ním včera dostal na Hradě do sporu. „K mému velkému překvapení začal prezident republiky veřejně interpretovat Ústavu zcela v rozporu se zvyklostmi,“ uvedl Sobotka. V takovém případě podle něj ztrácí jeho plán smysl, protože by ve vládě zůstal ministr financí Andrej Babiš, kterého premiér označuje za příčinu stávající vládní krize. Babiš uvedl, že rozhodnutí o svém osudu nechá na Zemanovi, premiérovy argumenty považuje za směšné.

Sobotka se se Zemanem dostal do sporu včera, kdy zamířil na Hrad s cílem mluvit s ním o aktuální politické situaci. Prezident se ale při setkání choval, jako že přijímá demisi, ačkoli Sobotka žádnou nepodával.

„Takže mi, vážený pane premiére, dovolte, abych vám poděkoval za práci, kterou jste vykonal v čele vlády,“ uvedl včera Zeman. Nakonec nechal premiéra před novináři stát samotného, otočil se k němu zády a odešel z místnosti. 

Sobotka s ohledem na tento střet dnes ráno po jednání špiček ČSSD uvedl, že prezident začal Ústavu veřejně interpretovat v rozporu se zvyklostmi. Vyjadřoval se totiž v duchu, že demise premiéra znamená jen konec předsedy vlády, nikoli celého kabinetu.

Sobotka na to konto uvedl, že jeho strategie – tedy ukončit vládní angažmá Andreje Babiše – postrádá smysl. „Ministr financí, který je zatížen rozsáhlými skandály, by při takové interpretaci zůstal,“ řekl šéf vlády. Babiš kabinet opustit odmítá, což sám premiér potrvrdil.

Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.
Ústava ČR, článek 74

Mluvčí prezidenta Zemana v reakci uvedl, že Sobotka mění názory každou hodinu a Hrad tedy raději počká, zda si svůj nejnovější přemet znovu nerozmyslí. Je pravděpodobné, že se k návrhu na odvolání Babiše nějak postaví až po návratu z Číny, kam míří zhruba za týden.

Babiš uvedl, že rozhodnutí o svém osudu nechá na Zemanovi, premiérovy argumenty považuje za směšné. Zopakoval, že je sledován a odposlouchávám agenturou, která má blízko k rozvědce spadající pod ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). „Nemám na to samozřejmě důkazy, ale ty informace jsou. Považuji to za skandální spiknutí. ČSSD používá všechny prostředky, aby mne likvidovala,“ dodal.

Předseda koaličních lidovců Sobotkův krok chápe. Považuje ho za cestu, jak zabránit destabilizaci vlády.

Sobotka řekl, že Babiš je zatížen podezřeními, že neodváděl daně a že úkoloval novináře v médiích, která v minulosti vlastnil, jak mají psát. Podle něj by to stačilo na odchod každého ministra, pouze Babiš se odejít zdráhá. Podle Sobotky se ministr financí nedokáže rozhodnout v zájmu státu, proto ho odvolává.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

 


 


Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek