Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vydejte Babiše i Faltýnka, doporučil výbor poslancům. Rozhodnou příští týden

Vydejte Babiše i Faltýnka, doporučil výbor poslancům. Rozhodnou příští týden

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydat Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Policie je podezírá z účasti na 50milionovém podvodu s dotací pro farmu Čapí hnízdo. O stanovisku výboru informovala ČTK s odkazem na své zdroje. Oba politici kauzu považují za vykonstruovanou, má je prý před volbami zničit.

Před poslanci dnes postupně vypovídali policejní vyšetřovatel i státní zástupce, po nich s poslanci do jedné místnosti usedl Andrej Babiš a zhruba o hodinu a půl později i Jaroslav Faltýnek. Oba se potom odebrali na tiskovou konferenci vysvětlit novinářům, v čem se podle nich poslanci a policie mýlí. A předně: Že jde prý o účelovou akci, která je má politicky zlikvidovat.

Předsedkyně výboru Miroslava Němcová (ODS) novinářům po zhruba pětihodinovém jednání řekla, že zasedání bylo neveřejné, proto nebude informovat o počtu hlasů pro a proti. Žádný člen ale nepožadoval další dokumenty.

Němcová odmítla tvrzení Babiše a Faltýnka, že policie zatajila klíčové důkazy o jejich nevině. „Kdo má být vydán, brání se všemi prostředky a z toho, co bylo předloženo, jsem nenabyla dojmu, že by nám bylo něco zatajeno, že by s námi orgány činné v trestním řízení hrály nekorektní hru,“ řekla.

Babiš s Faltýnkem na svém brífinku uvedli, že nežádali, aby výbor jejich vydání doporučil. Ani jeden z nich neuvažuje o tom, že by kvůli kauze vzdal podzimní sněmovní volby.

Němcová už před jednáním upřesnila, že se Babiš dopoledne seznámil s policejní žádostí. Organizační výbor navrhl, aby sněmovna o vydání Babiše s Faltýnkem hlasovala ve středu 6. září.

Babiše chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství.

Bývalý ministr financí Babiš a předseda poslanců hnutí Faltýnek čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od předloňského roku. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele.

Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Loni Babiš ve Sněmovně řekl, že v té době vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky Babišové. Po několika letech, kdy farma dodržovala dotační podmínku, se vrátila do skupiny Agrofert. 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek