Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výsledek britských voleb určí průběh vyjednávání o brexitu. Podívejte se na 5 možných scénářů

Výsledek britských voleb určí průběh vyjednávání o brexitu. Podívejte se na 5 možných scénářů

Dnešní parlamentní volby ve Velké Británii se nesou hlavně ve znamení odchodu země z Evropské unie. Podle předvolebních průzkumů se boj odehraje mezi Konzervativní stranou premiérky Theresy Mayové a labouristy Jeremyho Corbyna, kteří v posledních týdnech snížili náskok konzervativců. Evropa sleduje průběh voleb s napětím. Výsledek voleb totiž bude mít vliv na to, jak budou v následujících dvou letech vypadat náročná vyjednávání mezi Londýnem a Bruselem. Agentura Bloomberg přináší pět možných scénářů brexitu v návaznosti na to, jak dnešní volby dopadnou. 

Drtivá většina: konzervativci získají o 100 křesel víc než strana, která skončila druhá

Předčasné volby ohlásila premiérka Theresa Mayová v polovině dubna. Rozhodnutí tehdy zdůvodnila tím, že její kabinet naplnil poslání, kterým bylo nastartovat brexit a volby dají nové vládě – ideálně s ní v čele – mandát pro další vyjednávání. „Každý hlas pro konzervativce mi dá silnější pozici pro vyjednávání s Evropskou unií,“ řekla 18. dubna Mayová v Downing Street.

Pokud by tedy strana Mayové s přehledem vyhrála a získala většinu v podobě náskoku sta křesel před druhou vítěznou stranou, pak by svou misi splnila a umlčela by své kritiky. Premiérka by tak mohla uskutečnit svou verzi „tvrdého“ brexitu, v rámci kterého klade důraz hlavně na kontrolu přistěhovalectví. Většina v parlamentu by jí však zároveň dala místo pro ústupky vůči unii. „S touto většinou může strana říct, že ‚došlo k chybám, ale výsledek je velmi pozitivní‘,“ tvrdí politolog z Warwick University Wyn Grant, podle které by v případě většiny konzervativců byl tvrdý brexit mnohem pravděpodobnější.

Konzervativcům připadne o 50 křesel víc

Takový výsledek by byl pro Theresu Mayovou zklamáním. Následující roky složitého vyjednávání o odchodu Británie z EU by pro ni nebyly vůbec snadné. Brusel by tak podle Bloombergu mohl využít její slabosti a snažit se ho využít proti ní.

„Všechno, co je méně než 50místná většina, vypadá jako hazard, který by se nevyplatil. Bude také méně pravděpodobné, že by soutěžila v dalších volbách,“ tvrdí politolog z University of Manchester Andrew Russell.

Náskok nebude větší než 10 křesel

Pokud se Británie v pátek vzbudí a Mayová bude mít horší pozici, než měla, když oznamovala volby, její dny v čele země by byly zřejmě sečteny. Došlo by také k propadu libry. Stále bude potřebovat podporu zákonodárců, kteří hlasovali pro brexit, což snižuje šanci, že by mohla zmírnit brexit vytvářením kompromisů s EU.

Doma by ztratila důvěryhodnost. Jejího postavení na domácí půdě by pak mohli využít bruselští vyjednavači, kteří by věděli, že mohou získat víc, než chtěli. Mayovou by čekal odchod z čela země a Brusel by si byl vědomý toho, že bude brzy vyjednávat s jiným premiérem nebo premiérkou.  

Podle politologa z Nottingham University Stevena Fieldinga by to pro Mayovou znamenalo definitivní konec, ze kterého už není cesty zpět. „Vypadala by jako zraněné zvíře,“ tvrdí s tím, že by to nebyla porážka „v číslech“, neměla by ale mandát.

Žádná většina

Pokud by žádná ze stran nezískala většinu, otevřelo by to dveře možným aliancím politických stran, které by se snažily získat dostatek míst, aby nahradily konzervativní vládu. Pávě před touto „koalicí chaosu“ Mayová opakovaně britské voliče varovala.

Co by takový výsledek znamenal pro brexit? Vyjednávání by pravděpodobně jen tak nezačalo. „Znamenalo by to další volby do několika měsíců a celá strategie brexitu by byla rozstřílená na kousky,“ tvrdí Russell.

Šance na měkký brexit by se zvětšily, protože Mayová by už svou stranu do dalších voleb s největší pravděpodobností nevedla, a Corbyn by se mohl pokusit zformovat vládu s proevropskými Liberálními demokraty nebo se Skotskou národní stranou. Británie by tak mohla zůstat součástí jednotného evropského trhu a politika přistěhovalectví by byla otevřenější.

Rizikem takového výsledku by byla reakce trhů, které už jsou nejistotou vyčerpané, a rozdíly v postojích několika politických stran by ztížily vyjednání dohody s EU.

Většinu získají labouristé

Pokud by zvítězila labouristická strana Jeremyho Corbyna, byl by to šok, který by mohl radikálně změnit směr brexitu. V krátkodobém horizontu by mohly být rozhovory s EU posunuty. Britské vládě by se mohlo podařit přesvědčit evropské země, aby odložily datum brexitu stanovené na březen 2019, aby měl Corbyn čas vypracovat nový plán brexitu.

Po prvotním období nejistoty by se trhy mohly nakonec vzchopit, a to za předpokladu, že by vláda chtěla zachovat výhody plynoucí z jednotného trhu, garantovala by práva občanů EU žijících ve Spojeném království a neomezila by přistěhovalectví z evropského kontinentu, jak požadovala Mayová.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek