Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za nahrávkami je podle Babiše "agentura z Plzně". Řídí to Chovanec, řekl

Za nahrávkami je podle Babiše "agentura z Plzně". Řídí to Chovanec, řekl

Ministr financí Andrej Babiš obvinil ministra vnitra Chovance z toho, že má prsty v tajných nahrávkách, které vládního politika a předsedu hnutí ANO kompromitují. Uvedl, že pro to sice nemá důkazy, ale že zvukové záznamy pořídila "agentura z Plzně", která spolupracuje s tajnou službou ÚZSI spadající pod vnitro. Chovanec to popřel. 

Chovanec podle Babiše v minulosti vyhrožoval ministrům za hnutí ANO a hrozil jim "dalšími kroky". "Takže nepochybuji o tom, že zařídí i nějaké moje trestní stíhání," uvedl ministr financí během návštěvy Plzně. "Je to cílená koordinovaná akce, která má mě zlikvidovat," řekl také.

Ministr vnitra dnes Babišova slova odmítl. "Já s těmi nahrávkami nemám společného vůbec nic," řekl. Šéf hnutí ANO by podle něj měl přestat urážet tajnou službu a raději se po možném viníkovi poohlédnout ve svém okolí. 

Zveřejněné nahrávky, na kterých mluví s redaktorem Markem Přibilem o připravovaných článcích o politických rivalech ve svých bývalých médiích, považuje za zmanipulované. Podle něj to byla provokace ze strany zmíněného novináře. 

V předchozích dnech Babiš autenticitu nahrávek, které se v týdnu objevily na internetu, nezpochybnil. Tvrdil však, že je neslyšel. Kvůli záznamům svých rozhovorů ale podal trestní oznámení.

Babiš znovu zopakoval, že žádná média neovlivňuje a akce s odposlechem byla provokace novináře. "On mi tam něco podsouval, já jsme to kopal od sebe. Ten rozhovor byl nepříjemný, byla to provokace, teď už to vím," řekl dnes novinářům ministr financí. Obdobně se vyjádřil i ve čtvrtečním pořadu Interview ČT24, kde uvedl, že "si určitě nepamatuje, že by se na toto téma s Markem Přibilem scházel". "Je to podvrh. Je to kampaň," řekl v ČT24 Babiš.

Šéf hnutí ANO na nahrávkách diskutuje o připravovaných článcích v médiích, která mu v minulosti patřila. Druhý muž Babišovi říká, že má připravené materiály o ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi nebo vnitra Chovancovi (oba ČSSD). Debatují, zda s jejich publikováním nepočkat až na období před volbami.

Společnost Mafra oznámila, že i když nahrávku považuje za pochybnou, redaktora Mladé fronty DNES, který na ní vystupuje, se rozhodla propustit. List patří stejně jako Lidové noviny do mediální skupiny Mafra, která je součástí holdingu Agrofert. Babiš do února holding vlastnil, poté ho kvůli zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenských fondů.

Marek Přibil nastoupil do deníku MF Dnes jako redaktor na začátku roku 2015, tedy 1,5 roku poté, co se majitelem vydavatelství Mafra stala Babišova skupina Agrofert. Předtím pracoval v časopise Týden, kde zastával pozici vedoucího speciálních projektů. Před příchodem do Týdne působil několik let jako redaktor deníku Právo a pracoval i pro Český rozhlas.

Babiš dnes současně označil za směšné, že mu ČSSD v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou vyčítá "nějaké daňové úniky, protože žádné nemá". Premiérův dnešní návrh na jeho odvolání považuje za šaškárnu. Zároveň znovu odmítl Sobotkovy argumenty a důvody svého odvolání a vše označil za "šílenou kampaň".

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek