Za Žlutého barona o Babišovi může padnout velká pokuta. Je to šikana, brání se autoři knihy | info.cz

Články odjinud

Za Žlutého barona o Babišovi může padnout velká pokuta. Je to šikana, brání se autoři knihy

Autorům knihy o Adreji Babišovi Žlutý baron hrozí pokuta až 100.000 Kč od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Úřad s nimi vede správní řízení, rozhodnutí vydá do konce října. Dnes se konalo jednání, na němž se záležitost projednávala, potvrdil ČTK předseda úřadu Vojtěch Weis. Autoři, novináři Zuzana Vlasatá a Jakub Patočka, postup úřadu označují za šikanu.

Žlutého barona napsali novináři Zuzana Vlasatá a Jakub Patočka, jde o soubor dvanácti reportáží a rozborů o podnikání a politickém působení předsedy ANO a bývalého ministra financí. Autoři v prohlášení uvedli, že je úřad viní kvůli propagaci jejich knihy. Údajný přestupek prý spočíval v zadání inzerce v médiích a výlepu plakátů. Autoři dodali, že kvůli organizaci propagačního turné založili spolek Svoboda projevu, nešlo však podle nich o žádnou politickou stranu či hnutí, které by měl dohledový úřad kontrolovat.

„Představa Úřadu, že nám lze upřít právo propagovat naši práci, jak nejlépe a nejúčinněji dovedeme, je fatálním nepochopením podstaty nezávislé žurnalistiky a jejího významu pro existenci demokratické společnosti,“ uvedli autoři v prohlášení. Podle nich je „skandální, že v České republice působí úřad, který může takto zasahovat do svobodné novinářské práce“. Doplnili, že případný verdikt rozhodující o údajném přestupku nebudou respektovat. Právní zástupce autorů knihy Antonín Továrek ve svém vyjádření označuje argumentaci Úřadu za „bezprecedentní zásah do ústavně zaručené svobody projevu a tisku“ a požaduje bezodkladné zastavení řízení.

Celý rozhovor se Sašou Uhlovou autor: INFO.cz

Člen úřadu Tomáš Hudeček ČTK řekl, že po zahájení správního řízení je svoláno jednání, kde mohou účastníci řízení předkládat důkazy nebo se k důkazům vyjadřovat. Následně mají účastníci zhruba dva týdny na vyjádření. „Pak, pokud protistrana nenavrhuje žádné další důkazy, se spis uzavírá,“ uvedl Hudeček. Na rozhodnutí o tom, zda byl spáchán přestupek, má úřad 60 dní od začátku zahájení řízení. V tomto případě by rozhodnutí mělo padnout do konce října. Pokud úřad dospěje k závěru, že šlo o přestupek, hrozí autorům knihy pokuta 10.000 až 100.000 korun.

Kniha je rozdělena do tří částí. První se zabývá způsobem, jakým Andrej Babiš řídí firmy Agro Jevišovice, Kostelecké uzeniny, hustopečský zemědělský podnik a Vodňanskou drůbež. Jde o firmy ze skupiny Agrofert, kterou Andrej Babiš letos převedl kvůli novele zákona o střetu zájmů do svěřenského fondu. Druhá část knihy se věnuje způsobu, jakým Babiš podle autorů bohatne na dotacích a dalších příjmech z veřejných rozpočtů. Ve třetí část pak autoři popisují způsoby, jakými Babiš podle nich zneužívá svůj podíl na politické moci ke svému osobnímu prospěchu.

V pondělí úřad udělil první pokutu. Kvůli nedostatečně označené předvolební reklamě musí Občanská demokratická aliance (ODA) zaplatit 19.000 korun. Aliance se hodlá bránit správní žalobou, která ale nemá odkladný účinek. Úřad pro dohled nad stranami dosud zahájil správní řízení s osmi subjekty, jejich jména do voleb nebude zveřejňovat. Je mezi nimi hnutí ANO, a to kvůli knize Andreje Babiše O čem sním, když náhodou spím, která podle úřadu nebyla náležitě označena povinnou informací o zadavateli a zpracovateli. Nejčastěji úřad subjektům vytýká neoznačení volebních materiálů informacemi o zadavateli a zpracovateli nebo účast ve volební kampani bez předchozí registrace.

Chceme ovlivnit volby, na Babiše víme šílené věci, říká režisérka „zakázaného“ dokumentu autor: INFO.cz

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud