Zakázat by se mělo i kouření v autě, tvrdí KSČM. ODS chce, aby restaurace o cigaretách rozhodovaly samy

Tvrdý rozpor přinesl Volební souboj 2017 na téma Na zdraví! v otázce protikuřáckého zákona. V debatě Blesk Zpráv poslankyně KSČM Soňa Marková prohlásila, že by normu ještě zpřísnila a rozšířila i na zákaz kouření v autech, kde jedou děti. Naopak ODS by zákon velmi mírnila. Zákonodárce ODS Bohuslav Svoboda řekl, že klíčová je osvěta a možnost, aby se podnikatel sám rozhodl.

Od konce května letošního roku platí v Česku protikuřácký zákon. V praxi je zaveden tedy necelé čtyři měsíce. I proto se politici napříč spektrem shodli, že je třeba „nechat ještě zákon žít“. Už teď ale mají své vlasní vize, co by se s ním mělo dít po volbách. 

Úniky ze spisů jako přebor ve svalování viny: můžou za ně vždy „ti druzí“. Komentář M. Žižkové

„Poslanecký klub KSČM byl v otázce tohoto zákona rozpolcený. Pamatuji několikrát pokusy, aby byl takovýto zákon prosazen. Osobně, bych i trošku přitvrdila. Třeba, aby se nekouřilo v autech, když jsou tam děti. Jsem ráda, že byl ten zákon přijat. Souhlasím, že je třeba ho nechat ustát. Na následky kouření umírá v Česku 15 tisíc lidí,“ prohlásil Soňa Marková, která sama sebe označila za militantní.

VIDEO: Podívejte se na názory šestice nejsilnějších stran podle průzkumu agentury Phoenix Research

S obhajobou zákona samozřejmě přišla i náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD), která za zákon dostala cenu Světové zdravotnické organizace (WHO). „Byli jsme poslední zemí, která se zavázala k tomuto zákazu. Já čerpám z výsledků ve Velké Británii, kde tento zákon platí už 10 let. Došlo tam ke snížení počtu 2 milionů kuřáků. Počkala bych na zimní měsíce. Lékařská obec se snaží vysvětlovat, že kouření škodí zdraví. Že stát v důsledku kouření utrácí mnoho peněz. Je to asi 33 miliard ročně,“ řekla ve Volebním souboji 2017.

Češi neví, jak chutná kvalita. Máslo firmy nahrazují nebezpečným palmovým tukem, říká expertka

Více na Blesk.cz

SDÍLET
sinfin.digital