Zakázat by se mělo i kouření v autě, tvrdí KSČM. ODS chce, aby restaurace o cigaretách rozhodovaly samy

Zuzana Štíchová

13. 09. 2017 • 19:03

Tvrdý rozpor přinesl Volební souboj 2017 na téma Na zdraví! v otázce protikuřáckého zákona. V debatě Blesk Zpráv poslankyně KSČM Soňa Marková prohlásila, že by normu ještě zpřísnila a rozšířila i na zákaz kouření v autech, kde jedou děti. Naopak ODS by zákon velmi mírnila. Zákonodárce ODS Bohuslav Svoboda řekl, že klíčová je osvěta a možnost, aby se podnikatel sám rozhodl.

Od konce května letošního roku platí v Česku protikuřácký zákon. V praxi je zaveden tedy necelé čtyři měsíce. I proto se politici napříč spektrem shodli, že je třeba „nechat ještě zákon žít“. Už teď ale mají své vlasní vize, co by se s ním mělo dít po volbách. 

„Poslanecký klub KSČM byl v otázce tohoto zákona rozpolcený. Pamatuji několikrát pokusy, aby byl takovýto zákon prosazen. Osobně, bych i trošku přitvrdila. Třeba, aby se nekouřilo v autech, když jsou tam děti. Jsem ráda, že byl ten zákon přijat. Souhlasím, že je třeba ho nechat ustát. Na následky kouření umírá v Česku 15 tisíc lidí,“ prohlásil Soňa Marková, která sama sebe označila za militantní.

VIDEO: Podívejte se na názory šestice nejsilnějších stran podle průzkumu agentury Phoenix Research

S obhajobou zákona samozřejmě přišla i náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD), která za zákon dostala cenu Světové zdravotnické organizace (WHO). „Byli jsme poslední zemí, která se zavázala k tomuto zákazu. Já čerpám z výsledků ve Velké Británii, kde tento zákon platí už 10 let. Došlo tam ke snížení počtu 2 milionů kuřáků. Počkala bych na zimní měsíce. Lékařská obec se snaží vysvětlovat, že kouření škodí zdraví. Že stát v důsledku kouření utrácí mnoho peněz. Je to asi 33 miliard ročně,“ řekla ve Volebním souboji 2017.

Více na Blesk.cz

SDÍLET