Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zbraně jako Klausova amnestie. Politici se před volbami hádají kvůli ozbrojování Čechů

Zbraně jako Klausova amnestie. Politici se před volbami hádají kvůli ozbrojování Čechů

Mají mít Češi možnost držet zbraň a v případě potřeby ji použít proti teroristům? I o tom vedla osmička politiků vášnivou diskusi v Blesk Volebním souboji 2017 na téma „Do zbraně“. Jen dva z nich ovšem přímo ve vysílání přiznali, že mají zbrojní průkaz a jsou aktivními střelci.  V Senátu přitom leží novela ústavního zákona, která by „napravovala“ směrnici Evropské unie a povolila by Čechům držení zbraně a možnost střelby například proti útočníkům. Sněmovnou už takový zákon prošel. 

„Zbrojní průkaz jsem si pořizovala Evropské komisi navzdory,“ přiznala v Blesk volebním souboji 2017 jediná žena v diskusi – poslankyně ODS Jana Černochová. Protestuje tak prý proti směrnici EU, která má podle jejích slov vést k odzbrojení Čechů, kteří mají zbrojní průkaz a legálně si pořídili zbraň.

„Myslím si, že teorie Evropské unie – Evropské komise na začátku – že odzbrojením legálních držitelů zbraní bude potírat terorismus, je naprosto lichá,“dodala poslankyně, která se v šatech a se zbraní v ruce nechala i fotit na pražské náplavce a dodala, že teroristé si nepořizují takové zbraně legálně, „ani neabsolvují to martyrium k získání zbrojního průkazu“.

Pomůže novela? 

Právě kvůli této směrnici chtěl původně ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který na poslední chvíli odřekl účast v debatě, prosadit změnu ústavy a zakotvit do ní právo všech Čechů držet legálně zbraň a v případě potřeby ji použít na obranu státu. Čas do voleb ho ale tlačil, a tak předložil „jen“ novelizaci ústavního zákona, kterou už schválila Sněmovna a čeká na projednání v Senátu. Senátoři si k tomu ale vyžadují ještě další zákony.

„Teď je úplně jedno, jak dlouho ji bude Senát projednávat a nekončí to volbami. Mohou to projednávat dlouho a ta podmínka, která v Senátu zazněla, že chtějí znát zákony, které s tím souvisejí, je celkem logická, takže se to možná odloží, protože ministerstvo vnitra ty zákony připravuje,“ upřesnil stav projednávání této novely Chovancův náhradník v debatě – poslanec a předseda sněmovního Výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD).

V čem se podle politiků podobá směrnice EU Klausově amnestii? A jak se bránit hackerským útokům? Pokračujte na Blesk.cz

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek