Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman Babiše jmenuje premiérem 6. prosince, vláda má být o týden později

Zeman Babiše jmenuje premiérem 6. prosince, vláda má být o týden později
Prezident Zeman se chystá jmenovat Andreje Babiše premiérem 6. prosince. Uvedla to Česká televize. Vládu šéfa hnutí ANO by podle ní měl následně jmenovat 15. prosince. Zeman, který je tento týden na návštěvě Ruska, koncem října pověřil Babiše jako lídra nejsilnější strany jednáním o sestavení nového kabinetu.

Babiš nedokázal pro svůj kabinet najít koaliční partnery a připravuje menšinovou vládu, která by se ve sněmovně, jak naznačuje středeční vývoj, mohla opírat o komunisty a SPD Tomia Okamury. Není ale stále jasné, zda získá důvěru. Pouze KSČM dala najevo ochotu za určitých podmínek takový kabinet tolerovat.

Opozice sdružená v tzv. Pravicovém bloku prezidentovi vyčítá, že po Babišovi – kterého Zeman dlouhodobě hájí – nežádá 101 podpisů deklarujících podporu vlády ve sněmovně, jak tomu bývalo v minulosti zvykem.

Prezident předsedovi hnutí ANO a suverénnímu vítězi voleb ovšem přislíbil také druhý pokus pro případ, že se mu v tom prvním nepodaří pro svou vládu většinu v dolní komoře najít. Samotný Andrej Babiš dle svých slov ale udělá vše pro to, aby se něčemu podobnému vyhnul. Ve středu se v této souvislosti ostře ohradil proti tomu, že by chtěl vládnout bez důvěry, a ostatním politickým stranám na plénu sněmovny pohrozil předčasnými volbami.

„Možná přijdeme po druhém pokusu a řekneme: No tak fajn, tak když to nefunguje, tak pojďme na ty předčasné volby. V říjnu s komunálem ušetříme, vážení. Já s tím nemám problém, rád chodím mezi lidi a funguje to. Takže co vlastně chcete? Vy jste všichni kandidovali před volbami s vaším programem do opozice? Tady jsou strany, které všechny chtěly skončit v opozici?,“ tázal se poslanců dolní komory Babiš.

Faktem ale je, že Babiš podporu pro svou vládu doposud vyjednanou nemá. Pokud tedy prezident jeho kabinet jmenuje v polovině prosince, znamená to, že má necelé dva měsíce na to, aby na půdě sněmovny našel dostatek hlasů, které jeho menšinový kabinet podpoří. Vláda musí totiž předstoupit s žádostí o důvěru do třiceti dnů od svého jmenování, v tomto případě do 15. ledna. A jak upozornil v rozhovoru pro INFO.CZ místopředseda komunistů Jiří Dolejš, v průběhu prvních dvou lednových týdnů bude dolní komora nejspíš rozhodovat také o vydání Babiše k trestnímu stíhání v souvislosti s kauzou Čapího hnízda.

PREZIDENTSKÉ VOLBY 2018: KANDIDÁTI A INFORMACE O HLASOVÁNÍ NA INFO.CZ >>>

A aby toho nebylo na politické události málo, v prvním měsíci příštího roku se také uskuteční prezidentské volby, první kolo 12. a 13. ledna, případné druhé kolo o dva týdny později. Komentátor Bohumil Pečinka v této souvislosti napsal, že hlavním úkolem Babiše není v tuto chvíli ani tak sestavit vládu s důvěrou, jako dostat nejdříve na Hrad opět Zemana. „To, čeho jsme v uplynulých týdnech svědky, není vážně míněný pokus o sestavování vlády. Je to výsledek dohody Babiše a Zemana o tom, že ze všeho nejdříve dostanou prezidenta opět na Hrad. Hlavně z toho důvodu se Babiš snaží předcházet si Okamuru a komunisty a vytvářet jakýsi předobraz vítězné voličské koalice, která umožní současnému prezidentovi znovuzvolení,“ tvrdí Pečinka.

Faktem také je, že Babiš opakovaně na veřejnosti mluví o tom, kterak se mu s Okamurou vládnout nechce. Odůvodňuje to tím, že je program SPD neslučitelný s programem vznikajícího kabinetu. Babiš navzdory zásadovému postoji Petra Fialy preferuje koalici právě s jeho ODS. „Pane předsedo Fialo, já vás znovu vyzývám, pojďte s námi jednat o vládě. Máme 103, tak pojďte,“ vzkázal Babiš předsedovi ODS včera v dolní komoře. K ničemu takovému ale během prvního pokusu o sestavení vlády zcela jistě nedojde. Babišovi tak nezbývá, než se pokusit najít společnou řeč s komunisty a Okamurou. A poslední dny v dolní komoře naznačují, že se mu to může nakonec i podařit. 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek