Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman Babiše neodvolá, dokud nepadne koaliční smlouva. Za premiéra chtěl Zaorálka

Zeman Babiše neodvolá, dokud nepadne koaliční smlouva. Za premiéra chtěl Zaorálka
 

Prezident Miloš Zeman chtěl po návratu z Číny jmenovat premiérem ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Řekl to při návštěvě Libereckého kraje. Komentoval tak hypotetickou situaci, která by nastala, kdyby premiér Bohuslav Sobotka podal demisi, jak původně avizoval. Místo ní nakonec předseda vlády navrhl Zemanovi odvolat k dnešku ministra financí Andreje Babiše. To Zeman zatím neudělá, rozhodne po návratu z Číny, tedy po 18. květnu. Trvá na tom, že musí být nejdříve vypovězena koaliční smlouva. „Neříkám, že to (návrh na odvolání - pozn. redakce) nebudu respektovat, pouze jsem jasně řekl, že je potřeba odstranit překážku, kterou se premiér dobrovolně omezil,“ řekl.

O šéfovi tuzemské diplomacie Lubomírovi Zaorálkovi se jako o možném nástupci Bohuslava Sobotky v čele vlády spekulovalo. Postavit ho do čela kabinetu v případě, že by z něj v zájmu zklidnění situace odešel Andrej Babiš i Bohuslav Sobotka, zamýšlel i prezident, jak teď sám potvrdil při návštěvě na severu Čech.

„Byl bych velmi nerad kdyby předvolební kampaň destabilizovala činnost vlády. Proto po demisi ministerského předsedy jsem byl připraven hned po návratu z Číny jmenovat Lubomíra Zaorálka novým ministerským předsedou. Konzultoval jsem to při svých setkáváních s některými představiteli koaličních stran,“ řekl podle serveru iDnes.cz Zeman v Libereckém kraji.

Bohuslav Sobotka nakonec ohlášenou demisi nepodal, což se neobešlo bez skandálu na Hradě, který premiéra postavil do situace, jako by demisi podával, a tímto způsobem s ním jednal. „Jak víte, došlo k tomu, že původně ohlášená demise byla nakonec stažena, což vedlo k představě o poněkud chaotických krocích v této oblasti,“ uvedl Zeman.

Sobotka demisi stáhl, protože prý ztratila smysl. Zeman podle něj přehlížel ústavní zvyklosti a chtěl demisi vnímat jen jako konec premiéra, nikoli celého kabinetu. Předseda vlády následně promluvil o „mocenském paktu mezi vicepremiérem Babišem a prezidentem“. Zemana vyzval, aby respektoval Ústavu.

„Domnívám se, že povinností prezidenta není kopat za jednu či druhou stranu konfliktu, ale že má kopat za zájmy České republiky a je naprosto nepochybné, že tímto zájmem je politická stabilita,“ uvedl dnes v reakci prezident. Trvá při tom na tom, že nejdříve musí být vypovězena koaliční smlouva. O ní se ale Ústava nezmiňuje, naopak Zemanovi nedává prostor návrh na odvolání člena vlády nerespektovat.

Zeman prohlásil, že ústavu dobře zná a respektuje právo ministerského předsedy navrhnout odvolání jakéhokoliv člena vlády. Zdůraznil ale, že koaliční smlouva nynější koalice uvádí, že premiér to učiní pouze za předpokladu, že s odvoláním ministra souhlasí předseda dané koaliční strany, což je v tomto případě sám Babiš. Sobotka se podle něj podpisem koaliční smlouvy dobrovolně vzdal části svých pravomocí.

O odvolání Babiše z postu ministra financí, které mu k dnešnímu dni navrhl Sobotka, chce rozhodnout po návratu z Číny, tedy po 18. květnu.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek