Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman jmenoval šéfem financí Pilného. Babiše pochválil, že dokázal, co nikdo před ním

Zeman jmenoval šéfem financí Pilného. Babiše pochválil, že dokázal, co nikdo před ním

Prezident Miloš Zeman jmenoval novým ministrem financí Ivana Pilného. Ve funkci tak byl oficiálně vystřídán šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který byl na návrh premiéra Bohuslava Sobotky prezidentem odvolán dnes odpoledne. Fakticky tak skončila vládní krize. 

Zeman během jmenování nového ministra uvedl, že měl s Pilným už včera „přátelský“ rozhovor, během kterého mu připomněl dva jeho dřívější citáty.

„Ten první zněl: ‚Já tomu vůbec nerozumím.‘ A já jsem vám připomněl, že jako předseda hospodářského výboru jste se zabýval reálnou ekonomikou, která zase není tak daleko k finančnímu ekvivalentu. Je to jen druhá strana téže mince, takže jsem se vás snažil uklidnit,“ řekl Zeman během ceremoniálu. „Ten druhý zněl: ‚Já jsem lakomý‘, což je konstitutivní vlastnost pro každého ministra financí,“ dodal prezident.

Na závěr Zeman vyjádřil „velikou úctu a poděkování“ odstupujícímu ministru financí Andreji Babišovi, který podle Zemana vykonal v čele ministerstva financí práci, kterou nedokázal nikdo předtím.

„Byl to člověk, který dokázal dosáhnout výrazného rozpočtového přebytku, zlepšení výběru daní, snížení daňových úniků a možná právě proto ho provázela závist, která v české kotlině doprovází každého, kdo je úspěšný, ze strany těch, kdo jsou buď méně úspěšní, nebo dokonce neúspěšní,“ prohlásil Zeman.

Odvolání předsedy hnutí ANO z vlády navrhl začátkem května premiér Bohuslav Sobotka, zdůvodnil to pochybnostmi o Babišových příjmech a podezřeními, že vicepremiér obcházel daně či ovlivňoval obsah médií, která dříve vlastnil.

Zeman vyhověl Sobotkovu návrhu po 19 dnech, byť to Hrad dosud neoznámil a Zeman ve svém proslovu nezmínil. Babiše označil za „odstupujícího ministra“ a poděkoval mu. Odklady, kvůli kterým ho kritizovali někteří politici, zdůvodňoval cestou do Číny či požadavkem koaliční smlouvy, aby s odvoláním ministra souhlasil předseda jeho strany. Babiš se svým odvoláním nesouhlasí a Sobotku vyzval, aby přestal veřejně opakovat důvody, které ho k němu vedly. Mají podle něj povahu pomluvy a je připraven se bránit soudně.

Sobotka dnes uvede Pilného do úřadu. Se Zemanem se premiér sešel poprvé od začátku května, kdy prezident na Hradě zinscenoval přijetí demise kabinetu, ačkoliv ji Sobotka nepodal. Kvůli Zemanovu výkladu, že demise předsedy vlády znamená pouze jeho konec, se poté Sobotka místo plánu podat demisi celé vlády rozhodl odvolat pouze Babiše.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek