Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman nemá nad ústavou spekulovat. Má se jí řídit, tvrdí Sobotka

Zeman nemá nad ústavou spekulovat. Má se jí řídit, tvrdí Sobotka

Prezident Miloš Zeman není ústavní soudce, aby ústavu vykládal, řekl dnes novinářům premiér Bohuslav Sobotka. Zeman by neměl nad ústavou spekulovat, ale jednat podle ní, dodal předseda vlády před odpoledním jednáním užšího vedení sociální demokracie. Sobotka doufá, že Zeman vyhoví jeho návrhu a ministra financí Andreje Babiše (ANO) odvolá v době, "která nebude příliš dlouhá".

„Ústava hovoří jasně, prezident odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády, nad rámec toho není co dodat," uvedl Sobotka. Nevidí důvod posílat kvůli Babišovu odvolání na Hrad další dokument. Doufá, že prezident bude postupovat podle ústavy. „A to v době, která nebude příliš dlouhá," řekl.

Sobotka nechtěl spekulovat, co by nastalo, kdyby prezident ústavu nerespektoval. Kvůli pověsti země navenek i domácí stabilitě je nutné, aby každý ústavní činitel plnil povinnosti a slib, který občanům a republice dal, vysvětlil. „Ten slib dal také prezident," řekl.

První místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec připustil, že pokud bude situace trvat týdny a týdny, mohl by zasáhnout Senát s ústavní žalobou. „K tomu jsme ale ještě daleko," uvedl. Pokud by Zeman konal po návratu z Číny po polovině května, bylo by to podle Chovance akceptovatelné, i když nestandardní.

Lídři sociální demokracie se ještě před středečním ranním jednáním všech koaličních stran o budoucnosti sejdou během dneška se zástupci lidovců. „Jsou to naši partneři v koalici, je třeba s nimi jednat, jak to vidí. Je to konzultace," uvedl Chovanec.

Sobotka řekl, že s ministry sociální demokracie konzultoval, zda poletí se Zemanem do Číny. Chovanec, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík dnes oznámili, že do Číny nakonec s hlavou státu nezamíří. „Původně měli jet čtyři, dohodli jsme se, že pojede jen pan ministr (průmyslu Jiří) Havlíček, který tam má naprosto neodkladné a nezastupitelné povinnosti," uvedl. U ostatních převládla povinnost řešit vládní krizi či pracovní povinnosti v ČR, dodal.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek