Volby 2017: Andrej Babiš příští týden dostane pověření k sestavování vlády | info.cz

Články odjinud

Zeman pověří Babiše jednáním o vládě příští týden, Faltýnek v ní nebude

Vítěz voleb Andrej Babiš odpoledne poprvé jednal s prezidentem Milošem Zemanem. Po schůzce v Lánech uvedl, že ho prezident příští týden pověří vyjednáváním o vládě. Zeman již dříve mluvil o tom, že Babiše jako vítěze voleb i jmenuje premiérem s cílem vzniku silné akceschopné vlády. Babiš řekl, že dostal čas do zvolení nových orgánů sněmovny.

Andrej Babiš má po jednání s prezidentem volné pole. Příští týden má dostat pověření, aby mohl oficiálně začít skládat vládu. Řekl, že mu prezident nedal žádné doporučení, které strany oslovit.

Babiš po volbách obeslal všechny partaje, které se dostaly do dolní parlamentní komory. Veskrze všechny s ním ale zatím spolupracovat odmítají. Ve chvíli, kdy bude mít Sněmovna vedení, očekává Babiš, že bude pověřen sestavením vlády.

Dnes šéf hnutí ANO explicitně zmínil jako možného partnera ODS, se kterou by měl ve sněmovně většinu 103 hlasů. Zalitoval přitom, že je v Česku koaliční vládnutí standardem. „Čím míň partnerů, tím je to lepší,“ uvedl a odvolával se na systém známý například z USA. „Preferujeme stabilního partnera ve vládě na celé volební období,“ dodal ale na závěr. Hnutí ANO má v nové sněmovně 78 křesel.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

První jednání nové Poslanecké sněmovny, které je teď klíčovým datem, chce prezident Zeman svolat v nejpozdějším termínu, který mu umožňuje Ústava, tedy na pondělí 20. listopadu. Právě na této schůzi se bude hlasovat o ustavení orgánů Sněmovny.

Babiš také řekl, že ve vládě nebude první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, který byl navržený na post šéfa poslaneckého klubu. Faltýnek je stejně jako Babiš obviněný v kauze Čapí hnízdo. Zvolení obou politiků jejich stíhání v nejbližších dnech zastaví.

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud