Zeman si znovu vládu z kamarádů nesestaví, naznačil Chovanec. Druhý den vládní krize přehledně | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman si znovu vládu z kamarádů nesestaví, naznačil Chovanec. Druhý den vládní krize přehledně

Zeman si znovu vládu z kamarádů nesestaví, naznačil Chovanec. Druhý den vládní krize přehledně

Pokud to včera vypadalo, že premiér Bohuslav Sobotka, který kvůli dění kolem Andreje Babiše oznámil, že celá vláda podá demisi, hodlá postupovat rázně, dnes vládní krize vyústila v nepřehledný propletenec jednání a úvah o dalším postupu. Premiér vyklidil téměř pole a chystá se na zítřejší předání demise na Hradě. Spekuluje se, že ji podá k polovině května. U prezidenta se odpoledne vystřídali Andrej Babiš a Milan Chovanec. Jak si vláda a Česko aktuálně stojí?

Andrej Babiš

Na Hrad zamířil jako první, schůzku měl se Zemanem dohodnutou ještě před propuknutím krize. Znovu odmítl, že by sám dobrovolně rezignoval a po jednání s Milošem Zemanem oznámil, že hlava státu podle něj přijme demisi vlády, kterou na Hrad zítra přinese premiér.

Zemanovi Babiš řekl, že ANO s demisí kabinetu nesouhlasí. Případné pověření, aby sám vedl novou vládu, by od něj nepřijal, přísluší to prý sociální demokracii. „Pan prezident to vzal na vědomí. Já respektuju výsledky voleb, ČSSD vyhrála,“ uvedl.

Koalice bude o další formě spolupráce, případně jiném řešení situace po očekávané demisi vlády jednat příští středu, řekl Babiš. „Pan premiér svolal koaliční radu na 10. května, takže v rámci koalice budeme vyjednávat, jestli se domluvíme na nové formě té kvazi nové vlády,“ dodal s tím, že kroku Sobotky nadále nerozumí.

ANO se podle něj do té doby už nepotřebuje scházet k poradám, ve věci má jasno.

Bohuslav Sobotka

Jeden ze dvou hlavních aktérů současné krize se uzavřel do sebe a dění téměř nekomentoval. Zítra Zemanovi předá demisi, která podle očekávání bude podaná k polovině května. Dnes odmítl mluvit o své budoucí roli ve vládě i v ČSSD.

Ve straně přitom Sobotka údajně čelí vlně nevole, jak informovaly některé zpravodajské servery. Problémy údajně vyvolává fakt, že o svém rozhodnutí nikomu dopředu neřekl. Server Echo24 uvedl, že Sobotka nabídl neformálně rezignaci na post předsedy strany. Druhý muž strany Milan Chovanec to po jednání na Hradě nepotvrdil, uvedl ale, že Sobotka spolustraníkům řekl, že na své funkci nelpí.

Pokud Sobotka včera působil dojmem, že chce vzniklou krizi řešit rázně, dnes už vystupoval opatrněji a nechával si prostor pro další manévrování. „Příští týden nás čeká jednání koaličních stran, které jsem svolal na základě dnešní porady s předsedy dvou dalších koaličních stran. Na tomto jednání budeme probírat možnost toho, zdali je možné, abychom ještě do konce volebního období pokračovali ve vládě v tomto koaličním formátu,“ uvedl nekonkrétně Sobotka na dotaz ČTK.

Skrze twitter pak Sobotka nařkl Babiše ze lži a ovlivňování „jeho“ médií.

Milan Chovanec

Druhý politik, který se odpoledne vypravil za Milošem Zemanem. Stejně jako Andrej Babiš mu vylíčil, jak se na aktuální situaci dívá on a jak celá ČSSD. Po schůzce uvedl, že ČSSD nechce úřednickou vládu a prezident Miloš Zeman se v tom s ní shoduje.

„To znamená, pan prezident bude hledat podle všeho politické řešení, které bude mít většinu v Poslanecké sněmovně. To je to, co z toho dedukuji," řekl Chovanec. Dodal, že „podmínkou Bohuslava Sobotky je vláda bez Andreje Babiše.“

Chovanec zdůraznil, že vládní krize nevznikla rozhodnutím Sobotky podat demisi, ale podezřením, že Babiš krátí daně, které vicepremiér podle Chovance nedokázal věrohodně vysvětlit.

Pavel Bělobrádek

Třetí klíčová postava v koaličním kabinetu a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek nepokládá za rozumné, aby se kvůli vládní krizi konaly předčasné sněmovní volby. O nich mluví jako o nejlepším řešení opoziční ODS a TOP 09.

Předseda lidovců jde na Hrad zítra. „Variant je skutečně velké množství a bude záležet na tom, jak se pan prezident k celé situaci postaví,“ podotkl Bělobrádek. Lidovcům jde podle něho o stabilitu do řádných říjnových voleb. "Já bych preferoval, aby tady vznikla jakákoli stabilní vláda, která bude pokračovat v tom, co je rozjeto," dodal. 

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.