Zemana by neodvolání Babiše přišlo draho. Senát by případnou ústavní žalobu zřejmě schválil | info.cz

Články odjinud

Zemana by neodvolání Babiše přišlo draho. Senát by případnou ústavní žalobu zřejmě schválil

Pokud by se prezident Miloš Zeman rozhodl neodvolat ministra financí Andreje Babiše, jak mu navrhl premiér Bohuslav Sobotka, čelil by zřejmě ústavní žalobě. Připravenost hlasovat pro ústavní žalobu dnes oznámil desetičlenný klub ODS. Žalobu chystají i senátorské kluby lidovců a Starostů, které mají celkem 27 členů, a podporu už dříve vyjádřili i někteří sociální demokraté a senátoři za Stranu zelených. Pro předložení případné ústavní žaloby na prezidenta by se tak v Senátu pravděpodobně našel dostatek hlasů.

K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory. Podání žaloby by pak musely schválit ještě nejméně tři pětiny všech poslanců, tedy minimálně 120 členů dolní komory.

Senátorský klub ODS „je připraven podpořit podání ústavní žaloby Senátu proti prezidentu republiky, budou-li naplněny znaky hrubého porušení ústavy“, oznámil dnes ČTK předseda frakce Miloš Vystrčil.

Za hrubé porušení ústavy by iniciátoři ústavní stížnosti pokládali to, pokud by prezident Miloš Zeman odmítal vyhovět návrhu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na odvolání šéfa ANO Andreje Babiše. Sobotka zdůvodňuje Babišovo odvolání jeho finančními operacemi a podezřením z ovlivňování médií.

Bohuslav Sobotka se vyjadřuje k návrhům prezidenta Zemana na řešení vládní krize. autor: Úřad vlády ČR

Senátoři s předložením návrhu ústavní žaloby na prezidenta zřejmě spěchat nebudou, i když její návrh původně chtěli předložit už příští týden. Chtějí dát přednost premiérovi, aby na Zemana k Ústavnímu soudu podal kompetenční žalobu ohledně Babišova odvolání. Zeman chce o věci rozhodnout až po návratu z Číny, tedy po 18. květnu.

Zeman naposledy doporučil vládní koalici odchod Babiše i Sobotky z vlády, nebo předčasné volby do Sněmovny. Vládní strany si to mají rozmyslet. Předčasné volby během půlroku před řádnými nechtějí. Babiš opustit vládu odmítá, Sobotka už dříve připustil, že by obnovený kabinet vést nemusel.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud