Články odjinud

Zemanova omluva Nečasovi? Jde o vzkaz Babišovi, že ho pověří sestavením vlády, říká politolog

Zemanova omluva Nečasovi? Jde o vzkaz Babišovi, že ho pověří sestavením vlády, říká politolog

V těchto dnech startují všechny politické strany ostrou fázi předvolební kampaně. Sociální a občanští demokraté tak učinili v týdnu, ANO a Zelení kampaň odstartují zítra, lidovci začátkem příštího týdne. Do toho bude sněmovna hlasovat o vydání předsedy hnutí ANO k trestnímu stíhání, Babiš je přitom – pokud ANO vyhraje volby – jasným kandidátem na post příštího předsedy vlády. Česká politika by se tak dostala na samou mez absurdity: měli bychom trestně stíhaného premiéra. Klíčový bude v tomto ohledu povolební postup prezidenta, jehož pravomocí je jmenovat předsedu vlády. Podle Ústavy k tomu má dva pokusy. Tři měsíce po sněmovních volbách se přitom konají volby prezidentské, lze proto přepokládat, že Miloš Zeman bude sledovat především svůj zájem. A tím je, aby hnutí ANO neposlalo do boje o Hrad svého člověka. Odsud také plyne Zemanova náklonnost k Babišovi. „Zemanův postup ve vztahu k Andreji Babišovi není překvapivý a jistá harmonie a souhra související s povolebním vývojem, čitelná je,“ říká k tomu v rozhovoru pro INFO.cz politolog Petr Just.

„Dokonce i toto považuji za jeden z důvodů, proč se nyní omluvil Petru Nečasovi, že uvěřil v roce 2013 policii a státním zástupcům. Tím si vytváří prostor pro vstřícnější přístup k Andreji Babišovi. Prezident dal najevo, že jmenuje premiérem vítěze voleb, a Andrej Babiš prohlašuje, že premiérem být chce,“ zdůrazňuje politolog v exkluzivním rozhovoru. Zároveň ale připomíná, že povolební situace a sestavování vlády bude komplikované a složité, neboť i některé strany, které doposud vládu s Babišem a hnutím ANO připouštěly, nebo alespoň neodmítaly, svá vyjádření v posledních dnech ve světle možného Babišova stíhání revidují. „Na druhou stranu dlouhodobě tvrdím, že povolební realita při sestavování vlády bývá často odlišná od předvolební rétoriky,“ dodává Just.

Pokud jde o začínající předvolební kampaň, odhaduje, že se po obsahové stránce nebude zásadně lišit od těch minulých. „Snad jen s výjimkou obrany a bezpečnosti, tato témata sice v minulosti také byla součástí kampaně, ale nyní i ve světle měnících se bezpečnostních hrozeb a bezpečnostního prostředí v Evropě, bude toto téma rezonovat silněji,“ myslí si Petr Just. Druhé zásadní téma voleb, které některé politické strany iniciují, souvisí právě s případnou expanzí Babiše a tudíž s charakterem politického systému a demokracie. „To je reakce na předpokládané vítězství hnutí ANO 2011 a názory Andreje Babiše na fungování politického systému a jednotlivých ústavních institucí,“ říká expert pro INFO.cz.

Babišovo ANO by podle posledních průzkumů získalo třetinu všech hlasů.>>>

S tím podle něj souvisí ústup pravo-levého střetu ve prospěch sporu o podobu a charakter politického systému a politické soutěže. V čase začínající ostré fáze kampaně si pak všímá zcela klíčového fenoménu, a tím je relativně vysoký počet nerozhodnutých voličů. Právě jejich příklon k té či oné straně může nakonec s výsledkem voleb ve srovnání s aktuálními výstupy ze sociologických šetření významně zamávat. „Fenoménem letošních voleb je také historicky nejvyšší počet kandidujících subjektů. I s tím se musí všechny stávající sněmovní strany vyrovnávat,“ pokračuje Just.

Pokud jde o podporu hnutí ANO a Andreje Babiše, podle jeho mínění mu nejvíc může přitížit, pokud se některé jeho kauzy doposud diskutované jen na politické půdě dostanou trestně-právní fáze. A jak Just hodnotí jarní manévr sociálních demokratů, kteří vyměnili po rezignaci Bohuslava Sobotky na předsedu ČSSD, lídra? „Lubomír Zaorálek se snaží více komunikovat a otevírat tradiční témata sociálních demokratů. Nemohu posoudit úroveň komunikace s občany přímo na mítincích, s tím nemám zkušenost. Ale pokud mohu soudit z propagačních a kampaňových videí, působí to na mě zatím trochu uměle a strojeně,“ říká politolog.

Levici podle něj ohrožuje také to, že stoupá počet voličů, kteří se sice cítí levicově, avšak nepovažují za jedinou variantu dát hlas buďto ČSSD nebo KSČM. „Řadu levicových voličů luxuje i hnutí ANO 2011, Zelení či jiné menší strany,“ připomíná. Proto také nevylučuje, že se právě Zelení nebo Piráti nakonec přehoupnou přes pětiprocentní práh nutný pro zisk mandátů. „Současné průzkumy obě strany řadí k těm, které se pohybují kolem 5% hranice. A protože existuje velký podíl nerozhodnutých voličů, je teoretická šance, že by mohly uspět,“ uzavírá Just rozhovor pro INFO.cz.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818