Zemanova omluva Nečasovi? Jde o vzkaz Babišovi, že ho pověří sestavením vlády, říká politolog | info.cz

Články odjinud

Zemanova omluva Nečasovi? Jde o vzkaz Babišovi, že ho pověří sestavením vlády, říká politolog

V těchto dnech startují všechny politické strany ostrou fázi předvolební kampaně. Sociální a občanští demokraté tak učinili v týdnu, ANO a Zelení kampaň odstartují zítra, lidovci začátkem příštího týdne. Do toho bude sněmovna hlasovat o vydání předsedy hnutí ANO k trestnímu stíhání, Babiš je přitom – pokud ANO vyhraje volby – jasným kandidátem na post příštího předsedy vlády. Česká politika by se tak dostala na samou mez absurdity: měli bychom trestně stíhaného premiéra. Klíčový bude v tomto ohledu povolební postup prezidenta, jehož pravomocí je jmenovat předsedu vlády. Podle Ústavy k tomu má dva pokusy. Tři měsíce po sněmovních volbách se přitom konají volby prezidentské, lze proto přepokládat, že Miloš Zeman bude sledovat především svůj zájem. A tím je, aby hnutí ANO neposlalo do boje o Hrad svého člověka. Odsud také plyne Zemanova náklonnost k Babišovi. „Zemanův postup ve vztahu k Andreji Babišovi není překvapivý a jistá harmonie a souhra související s povolebním vývojem, čitelná je,“ říká k tomu v rozhovoru pro INFO.cz politolog Petr Just.

„Dokonce i toto považuji za jeden z důvodů, proč se nyní omluvil Petru Nečasovi, že uvěřil v roce 2013 policii a státním zástupcům. Tím si vytváří prostor pro vstřícnější přístup k Andreji Babišovi. Prezident dal najevo, že jmenuje premiérem vítěze voleb, a Andrej Babiš prohlašuje, že premiérem být chce,“ zdůrazňuje politolog v exkluzivním rozhovoru. Zároveň ale připomíná, že povolební situace a sestavování vlády bude komplikované a složité, neboť i některé strany, které doposud vládu s Babišem a hnutím ANO připouštěly, nebo alespoň neodmítaly, svá vyjádření v posledních dnech ve světle možného Babišova stíhání revidují. „Na druhou stranu dlouhodobě tvrdím, že povolební realita při sestavování vlády bývá často odlišná od předvolební rétoriky,“ dodává Just.

Pokud jde o začínající předvolební kampaň, odhaduje, že se po obsahové stránce nebude zásadně lišit od těch minulých. „Snad jen s výjimkou obrany a bezpečnosti, tato témata sice v minulosti také byla součástí kampaně, ale nyní i ve světle měnících se bezpečnostních hrozeb a bezpečnostního prostředí v Evropě, bude toto téma rezonovat silněji,“ myslí si Petr Just. Druhé zásadní téma voleb, které některé politické strany iniciují, souvisí právě s případnou expanzí Babiše a tudíž s charakterem politického systému a demokracie. „To je reakce na předpokládané vítězství hnutí ANO 2011 a názory Andreje Babiše na fungování politického systému a jednotlivých ústavních institucí,“ říká expert pro INFO.cz.

Babišovo ANO by podle posledních průzkumů získalo třetinu všech hlasů.>>>

S tím podle něj souvisí ústup pravo-levého střetu ve prospěch sporu o podobu a charakter politického systému a politické soutěže. V čase začínající ostré fáze kampaně si pak všímá zcela klíčového fenoménu, a tím je relativně vysoký počet nerozhodnutých voličů. Právě jejich příklon k té či oné straně může nakonec s výsledkem voleb ve srovnání s aktuálními výstupy ze sociologických šetření významně zamávat. „Fenoménem letošních voleb je také historicky nejvyšší počet kandidujících subjektů. I s tím se musí všechny stávající sněmovní strany vyrovnávat,“ pokračuje Just.

Pokud jde o podporu hnutí ANO a Andreje Babiše, podle jeho mínění mu nejvíc může přitížit, pokud se některé jeho kauzy doposud diskutované jen na politické půdě dostanou trestně-právní fáze. A jak Just hodnotí jarní manévr sociálních demokratů, kteří vyměnili po rezignaci Bohuslava Sobotky na předsedu ČSSD, lídra? „Lubomír Zaorálek se snaží více komunikovat a otevírat tradiční témata sociálních demokratů. Nemohu posoudit úroveň komunikace s občany přímo na mítincích, s tím nemám zkušenost. Ale pokud mohu soudit z propagačních a kampaňových videí, působí to na mě zatím trochu uměle a strojeně,“ říká politolog.

Levici podle něj ohrožuje také to, že stoupá počet voličů, kteří se sice cítí levicově, avšak nepovažují za jedinou variantu dát hlas buďto ČSSD nebo KSČM. „Řadu levicových voličů luxuje i hnutí ANO 2011, Zelení či jiné menší strany,“ připomíná. Proto také nevylučuje, že se právě Zelení nebo Piráti nakonec přehoupnou přes pětiprocentní práh nutný pro zisk mandátů. „Současné průzkumy obě strany řadí k těm, které se pohybují kolem 5% hranice. A protože existuje velký podíl nerozhodnutých voličů, je teoretická šance, že by mohly uspět,“ uzavírá Just rozhovor pro INFO.cz.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud