Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zimola: Jihočeská kandidátka ČSSD bude výrazně oslabená. Obětovali se budoucí poslanci

Zimola: Jihočeská kandidátka ČSSD bude výrazně oslabená. Obětovali se budoucí poslanci

Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ odmítá, že by byl důvodem, proč se ČSSD v kraji hroutí kandidátka pro podzimní sněmovní volby. Postupně ji opustil její lídr Stanislav Mrvka, hejtmanka Ivana Stráská a další lidé – poslední čtyři se tak rozhodli dnes. Přitom na začátku tohoto procesu stálo právě dění kolem vlivného sociálního demokrata Zimoly, kterého vedení strany z listiny nakonec úplně vyškrtlo. Převážila obava, že jeho kauzy partaj ve volbách poškodí. „Ne kvůli Zimolovi, ale kvůli dodržování principu tvorby kandidátek, se k tomu ti lidé odhodlali,“ vysvětluje altruisticky bývalý hejtman svůj pohled na věc a staví „vzpurnou“ krajskou organizaci do role oběti. Zodpovědnost podle něj padá na stranické ústředí. Celý rozhovor s Jiřím Zimolou vyjde na INFO.CZ již zítra.

Před nadcházejícími sněmovními volbami se z jižních Čech stala pro vedení sociální demokracie další noční můra. Špičky strany chtěly odstřihnout podle nich slabý článek – kritika současného stranického vedení Jiřího Zimolu považovaného za úspěšného krajského politika, kterého dohnaly a politicky odstavily kauzy kolem jeho majetku. Místo toho lídři ČSSD otevřeli stavidla a vypustili na sebe nečekaně velkou várku problémů.

Zimola figuroval v původně navržené nominaci na posledním 22. místě. Proti tomu však bylo celostátní vedení strany, které bývalého hejtmana úplně vyškrtlo. Jihočeši reagovali rázně a začal exodus tváří, na kterých měl na podzim stát úspěch strany v regionu. Kandidátku opustil její tehdejší lídr Stanislav Mrvka, hejtmanka Ivana Stráská a další lidé. Zatím poslední čtyři se tak rozhodli v pondělí – manželé Svobodovi, Pavel Ounický a Iva Ambrusová, kteří vesměs figurovali na nižších místech listiny.

1080p 720p 360p
Pečinka: pro Babiše byla změna v ČSSD rána

Podle Zimoly tento krok podniklo dosud 10 lidí. Ačkoli se to může zdát přesně naopak, pro INFO.CZ bývalý hejtman dodává, že sebe sama za příčinu nepovažuje. Jde podle něj spíš o princip a o to, že stranické ústředí zasahuje do tvorby kandidátky, která vzniká odspodu. „I když mě to mrzí, protože tím bude kandidátní listina výrazně oslabena, tak mi z druhé strany jaksi lichotí, že ne kvůli Zimolovi, ale kvůli dodržování principu tvorby kandidátek, se k tomu ti lidé odhodlali. Přitom měli možná velkou šanci stát se i poslanci,“ vysvětluje politik.

Že se jedná o rázný krok naznačují i starší slova hejtmanky Stráské, která sama z kandidátky odešla. „Kandidátku jsme stavěli s nějakou taktikou, vybírali jsme osobnosti, které mají ve svých regionech důvěru, které vždycky přitáhly voliče, a i proto jsme byli já na 21. a tehdejší pan hejtman na 22. místě, abychom kandidátku podpořili jako nosiči vody. Nic z toho se mi nepodařilo vysvětlit, pochopila jsem, že dobrá vůle určitě není, a to byl ten impuls, kandidátka je dnes úplně jiná, než byla na začátku,“ řekla Stráská před časem.

1080p 720p 360p
ČSSD může spadnout pod 5 procent, za novými lídry jsou stejní lobbisté, říká komentátor Pečinka

Jihočeši podle Zimoly kandidátku přesto berou na vědomí. „Ale říkáme, že to není naše kandidátka, kterou jsme navrhli a za níž jsme byli připraveni nést odpovědnost. Je to kandidátka, za níž nese plnou politickou odpovědnost současné vedení sociální demokracie,“ říká, zatímco pečlivě zvažuje cesty, po kterých se on sám bude v ČSSD ubírat po volbách. Netřeba dodávat, že ty pro stranu a její stávající vedení zodpovědné za výsledek nevypadají zatím vůbec slibně.

Špičky ČSSD zatím dávají dění na jihu Čech – alespoň navenek – volný průběh a tváří se, jako by se nic nedělo. Mluvčí strany na poslední vlnu odchodů reagoval stručným prohlášením, že tento vývoj nemá na sestavení kandidátky vliv. „Kandidovat je právo, nikoli povinnost,“ sdělil.

Jak vidí Jiří Zimola šance ČSSD v nadcházejících volbách a kam až sahají jeho plány ohledně vlastní budoucnosti ve straně? Celý rozhovor čtěte už zítra odpoledne na INFO.CZ.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek