Zpustošené dědictví Václava Havla. Rakouští komentátoři Česko nešetří

Hnutí ANO sice jasně vyhrálo české parlamentní volby, ale s jeho předsedou Andrejem Babišem nechce vládnout téměř nikdo. Upozorňuje na to dnešní vydání rakouského deníku Die Presse. Hlasování přineslo prohru dědictví Václava Havla a útlum pro EU, napsal komentátor deníku Salzburger Nachrichten.

Die Presse si všímá prvních pokusů ANO o navázání spolupráce se zbývajícími osmi stranami. ANO, které list označuje za pravicové protestní hnutí, podle svého ústředí upřednostňuje pokračování koalice se sociálními demokraty a lidovci. Obě strany ale odmítají účast Babiše ve vládě, protože jim vadí jeho vyšetřování kvůli možnému dotačnímu podvodu.

Lidovcům se do koalice s Babišem nechce. Podle Šlechtové se KDU-ČSL dopouští podrazů

Druhá nejúspěšnější ODS koalici s ANO podle rakouského listu vylučuje i v případě, že by Babiš ve vládě nezasedl. Nehodlá ani tolerovat menšinový kabinet ANO.

Die Presse nicméně spekuluje, že zejména v ČSSD mohou nastat personální změny, které přinesou i obrat postoje vůči Babišovi. Propad sociální demokracie o 13 procentních bodů označil list za katastrofální.

"Zpustošeno je dědictví Václava Havla, který trval na pravdě, propagoval Evropu a hájil morální politiku mimo partajní zájmy a tržní ideologii," míní Helmut L. Müller z regionálního deníku Salzburger Nachrichten. Podle něj je pozoruhodné, že v Česku tolik posílili populisté a euroskeptici, přestože se zemi ekonomicky a sociálně velice daří.

Vznik koalice bude extrémně obtížný, varuje Pehe. Očekává menšinovou vládu ANO

Babiše považuje Müller za "populistu par excellence" - nemá prý konzistentní program a používá prostředky propagandy. Rozhořčení voliči však mnohé rozpory přehlíží. Babiš tak může ANO vydávat za hráz proti panujícímu systému, ačkoli se jeho strana téměř čtyři roky významně podílela na vládě. Sám sebe pak stylizuje do role bojovníka proti establishmentu, třebaže jako bohatý podnikatel patřil i před vstupem do politiky k privilegovaným.

Babiš navíc podle Müllera představuje nebezpečí. Je vyšetřován kvůli podvodům a čelí střetu zájmů, neboť jako italský expremiér Silvio Berlusconi hromadí politickou, ekonomickou a mediální moc. Zároveň znevažuje parlament a chce stát řídit jako firmu, což je těžko slučitelné s demokracií, tvrdí komentátor.

SDÍLET
sinfin.digital