Hlaváček pro INFO.CZ: Bydlení v Praze můžou z problémů pomoci alternativy, inspirujme se v Berlíně

Markéta Žižková

Politici TOP 09 a STAN, kteří v Praze společně bojují o magistrát, mají o hlavním problému metropole jasno. Jde podle nich o špatnou dostupnost bydlení. Přichází tak hned s několika změnami, které chtějí zapracovat do nového stavebního zákona. Na řadu ale mohou přijít i „alternativní“ formy bydlení. Třeba tzv. baugruppe. „Uvedu berlínský příklad, i když Praha bude mít nějaká svá specifika: existuje určitý pozemek, který není vhodný pro standardní výstavbu města ani developerů. Je těžko zastavitelný, chce to určitý architektonický fištrón,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ bývalý ředitel Institutu plánování a rozvoje a kandidát do pražského zastupitelstva Petr Hlaváček. „Budoucí vlastníci vytvoří společně s architektem projekt domu. Byty jsou třeba každý jinak veliký, nejsou naskládané tak, jak jsme tradičně zvyklí. Zpravidla je v takovém domě společenská místnost, kde se odehrávají různé narozeniny a další akce. Je to více než žlutý rodinný domek za městem,“ říká architekt.

V rámci kampaně před volbami na pražský magistrát jste představili několik bodů, které chcete změnit v oblasti bydlení. Který je podle vás klíčový?

Podle mě je hlavním tématem koordinace a komunikace v daném území. Věci se nedějí samy. Příkladem je smíchovský brownfield (developerský projekt Smíchov City v Praze 5 získal v půlce května důležité územní rozhodnutí – pozn. redakce). Za tím je opravdu velké množství práce. Nejlepším nástrojem pro územní rozvoj je majetková držba, a ta je v případě Prahy v neprospěch města. Jinak je tomu třeba Vídni, kde existuje úplně jiná tradice. Příklady odtamtud se tedy k nám těžko přenáší. Nám je možná bližší Mnichov, kde jsem už s tamními kolegy několikrát konzultoval pražskou situaci. Jejich zkušenosti vypovídají o velké energii a práci právě v koordinaci.

Pirátský kandidát na primátora: V Praze by mohl vzniknout porodní dům, kde by se další učili

sinfin.digital