Charanzová: Kandidátku do eurovoleb sestavíme ze známých tváří v ANO i lidí zvenčí | info.cz

Články odjinud

Charanzová: Kandidátku do eurovoleb sestavíme ze známých tváří v ANO i lidí zvenčí

Kandidátní listina hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu, které proběhnou v květnu, stále není kompletně schválená. Hnutí zná pouze jejího lídra, kterým se dnes stala europoslankyně Dita Charanzová. Ta v rozhovoru pro INFO.CZ uvedla, že ANO před volbami vsadí nejen na známé politiky a odborníky z vlastních řad, ale také na jména mimo hnutí. „Nechtěla bych, aby se ANO uzavíralo do sebe,“ řekla Charanzová. O koho půjde?

Výbor hnutí ANO vás dnes ráno potvrdil do čela kandidátky pro volby do Evropského parlamentu. Co to pro vás znamená?

Samozřejmě mě těší, že mě výbor schválil. Beru to s pokorou a vnímám to také jako ocenění mé dosavadní práce v Bruselu a konkrétních výsledků, které jsem tam měla.

Zatím neznáme další jména na kandidátce. Proč se neschvalovala celá listina, ale pouze pozice lídra?

Je tu celá řada zájemců, jak z řad členů hnutí, tak i mimo něj. Výbor se dnes usnesl, že by chtěl, aby se celá kandidátka schvalovala zhruba do dvou týdnů.

Vsadíte na známé osobnosti z politiky či spíše na odborníky se zkušeností, jak to ANO udělalo před pěti lety?

Byla bych ráda, kdyby to byl mix obou přístupů, abychom vybrali i lidi z hnutí, kteří mají zkušenosti a jsou schopni v Evropě pracovat. Zároveň bych ale nechtěla, aby se hnutí uzavíralo do sebe a aby bylo stále otevřeno odborníkům zvenčí.

Za sebe bych chtěla říct, že bych si velmi přála, aby na druhém místě byla Martina Dlabajová (stávající europoslankyně, rovněž zvolená za hnutí ANO; pozn. red.).

O Martině Dlabajové se jako o „dvojce“ na kandidátce mluví dlouho…

Určitě. My jsme s Martinou celou dobu táhly za jeden provaz a jsme tým. Já si hrozně přeju, a tu podporu cítím v řadách hnutí, že by Martina Dlabajová měla být číslo dva.

Premiér Andrej Babiš při úvodním projevu na sněmu hovořil o tom, že hnutí ANO má ambice ve volbách do Evropského parlamentu zvítězit. Jak povedete volební kampaň? Budete se snažit nastolovat témata? Nebo budete spíše odrážet útoky jiných stran, protože se předpokládá, že řada z nich povede „antibabišovskou“ kampaň.

Mrzí mne, že evropské volby jsou u nás takovou „Popelkou“ mezi volbami. Je to špatně, protože Evropská unie přijímá stovky předpisů a norem ročně, které se tady v Česku promítají do zákonů a ovlivňují každodenní život našich podnikatelů a občanů. Myslím si, že je potřeba z těchto důvodů voličům vysvětlit roli Evropského parlamentu a také ukázat na výsledcích, které s Martinou Dlabajovou máme, že je možné něco v Bruselu ovlivnit, že je možné nějakou legislativu zastavit nebo že je možné zmírnit její dopady. To je třeba případ zbraňové směrnice. Umíme také dát něco nového na stůl, třeba zlevnit na volání do zahraničí.

Tohle rozhodně budou témata, na kterých chceme vysvětlit lidem, že to není jak v minulosti, kdy se do Bruselu posílali vysloužili politici, že pokud tam máte odborníky, tak je možné v Evropském parlamentu hájit české zájmy.

Jaký styl kampaně to bude?

Určitě povedeme kontaktní kampaň, ale budeme to směřovat na evropská témata, protože to jsou volby o Evropě.

Mohu tomu tedy rozumět tak, že to bude pozitivní kampaň s ambicí udělat mezi lidmi osvětu o fungování institucí EU a našem působení v nich?

Bude to kampaň, která bude lidem vysvětlovat to, že jsme součástí Evropské unie a že v ní chceme hájit české zájmy. Prostě že chceme, aby český hlas v Bruselu byl slyšet. V některých ohledech jsme k tomu, co se děje v Bruselu, kritičtí, ale pořád považujeme členství v EU za pozitivní pro Českou republiku. Když se podíváme třeba na brexit a scénáře tohoto typu, s nimiž možná vyjdou nějaké jiné strany, tak ty vnímáme pro Česko jako katastrofální.

Předvolební průzkumy ukazují, že hnutí ANO si ve volbách povede dobře a je opravdu jejich pravděpodobným vítězem. Předpokládejme tedy, že budete zvolena. Jaké priority budete zastávat v příštím Evropském parlamentu?

Pokud mi voliči dají důvěru, tak v průběhu posledních pěti letech jsem pracovala ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO). Vnitřní trh považuji za páteř evropského projektu a něco, co je pro Česko naprosto klíčové. Určitě bych chtěla využít znalosti a kontakty, které jsem tam získala. Jsem místopředsedkyní tohoto výboru, znám velmi dobře jeho fungování, a určitě bych proto chtěla směřovat sem.

Upřímně řečeno mě velmi bavila i práce ve výboru pro mezinárodní obchod (INTA). To je oblast, které jsem se věnovala i dříve, a chtěla bych v tom pokračovat. Navíc si myslím, že nás mezinárodní obchod bude zajímat čím dál tím víc, a to i v kontextu toho, co se děje pod vlivem Trumpovy administrativy.

Hnutí ANO je v současné době ve frakci evropských liberálů. Budete do ní mířit i po volbách?

Žádnou změnu nechystáme. Já jsem byla na podzim zvolená do vedení evropské platformy ALDE a beru to tak, že je to pro mě i pozice, ze které bych chtěla ovlivňovat směřování evropských liberálů do budoucna.

Na koho sází strany pro evropské volby?  Seznam kandidátů naleznete zde>>>

Lídryně ANO: O pověsti Babiše, vynechané Šlechtové, „Bruselu“ v Praze i zklamání v EU>>>

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud