„Chvíle pro velkou změnu nadešla.“ Le Penová zahájila kampaň před eurovolbami, kritizovala Macrona | info.cz

Články odjinud

„Chvíle pro velkou změnu nadešla.“ Le Penová zahájila kampaň před eurovolbami, kritizovala Macrona

Jako hlasování proti prezidentu Emmanuelu Macronovi a tradičním evropským stranám prezentovala dnes šéfka francouzské krajní pravice Marine Le Penová květnové volby do Evropského parlamentu (EP). Voliči mají podle ní při prvním hlasování od předloňských prezidentských voleb možnost vyjádřit svou nespokojenost s málo oblíbenou hlavou státu. Nacionalistické a protiimigrační Národní sdružení je jednou protievropských stran, které si ve volbách dělají zálusk na přerušení dlouholeté hegemonie evropských lidovců a socialistů.

„Chvíle pro velkou politickou změnu nadešla,“ prohlásila podle agentury AP Le Penová v narážce na očekávaný úspěch nacionalistických a protievropských stran v evropských volbách. Dodala, že by jí voliči měli dát šanci skoncovat s "antisociální a antinacionální" politikou dominujících evropských stran. Její uskupení se v minulém hlasování před pěti lety stalo nejúspěšnější ve Francii a získala 24 mandátů ze 74, které zemi v EP připadly.

S cílem přinejmenším zopakovat tento výsledek vybrala Le Penová za lídra pro evropské volby třiadvacetiletého Jordana Bardellu, který dnes jmenoval zásadní volební témata, mezi nimiž zůstává číslem jedna migrace. Francie podle něj odmítne „migranty, které pan Macron a Evropská komise chtějí umístit do našich měst a vesnic“.

Francouzský prezident v současnosti čelí protestům hnutí žlutých vest, které požaduje zlepšení ekonomických podmínek chudší části francouzské populace, z níž pochází značná část voličů Le Penové. Macron sice inicioval některé změny včetně zvýšení minimální mzdy či daňových úlev, protesty však neustávají.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud