Europoslanci Telička a Ježek zakládají nové hnutí HLAS | info.cz

Články odjinud

Europoslanci Telička a Ježek zakládají nové hnutí HLAS

Místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička spolu s europoslancem Petrem Ježkem zakládají nové hnutí HLAS, s nímž se budou ucházet o hlasy voličů v nadcházejících evropských volbách. Hnutí, které chce hájit principy liberální demokracie a prosazovat moderní ekonomiku, má ale rovněž ambici působit na domácí politické scéně. „Je to projekt do budoucna,” řekl dnes Telička na tiskové konferenci. 

Prvním cílem nového hnutí HLAS jsou volby do Evropského parlamentu, které proběhnou v květnu. Kandidátní listina teprve vzniká, avšak jak pro INFO.CZ uvedl Pavel Telička, číslo jedna i dvě jsou „jasné“. První místo obsadí on a z druhého místa bude kandidovat kolega Petr Ježek. Třetí místo na kandidátce bude s největší pravděpodobností patřit právníkovi Aleši Novákovi a čtyřka sociologovi Martinu Převrátilovi.

„Určitou představu o dalším seznamu kandidátů máme, ale ještě o tom budeme diskutovat. Bude to záležitost nadcházejících týdnů,“ uvedl Telička. Stejně tak se diskuse povedou o programu, s nímž chce jít hnutí do květnových voleb.

Zatím o sobě nové hnutí HLAS říká, že se chce stát otevřenou politickou platformou, která bude hájit principy liberální demokracie a bude prosazovat moderní ekonomiku či zmírňovat rozdíly ve společnosti. „Dnes hrajeme o liberální demokracii, nejen u nás, ale i ve světě,“ řekl novinářům Petr Ježek.

„Chtěli bychom přispět k tomu, aby naše země měla nejen v Evropě hlas, který bude více slyšet a bude hlasem rozumu, ambice a zodpovědnosti,“ dodal Telička.

Podle Martina Převrátila je hnutí otevřené mladým lidem a lidem, kteří dosud působí v jiných profesních oblastech, ale chtějí vstoupit do politiky. 

Ježek i Telička byli před pěti lety zvoleni do europarlamentu na kandidátce hnutí ANO, oba se ale kvůli názorovým rozdílům s Andrejem Babišem rozešli. I nadále v Evropském paralmentu působí v politické skupině evropských liberálů ALDE, kde jsou společně s europoslankyněmi za hnutí ANO Ditou Charanzovou a Martinou Dlabajovou. Nové hnutí HLAS zatím nemá jasno, zda i po volbách do Evropského parlamentu, v ALDE zůstane, a to zejména proto, že není jisté, jak tato skupina bude v závislosti na novém složení instituce vypadat. Na druhou stranu Pavel Telička přiznává, že jde o skupinu, ke které má blízko. „Jsme nyní v prostředí, kde se cítíme dobře a cítíme se v něm přirození,” řekl novinářům. 

O úmyslu založit vlastní hnutí Telička hovořil už v lednovém rozhovoru pro INFO.CZ, kde také vyjádřil ambici angažovat se se svým subjektem i na domácí scéně. „Pokud dojde k založení politického hnutí, které půjde do evropských voleb, tak si myslím, že jeho ambice by už nemohly být pouze tyto volby. Myslím, že situace na domácí scéně už předurčuje k tomu, aby v případě úspěchu tento subjekt měl vyšší a širší ambice,“ uvedl tehdy Telička. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud