Evropští liberálové (ALDE) se neshodli na volebních lídrech. Ztrácejí tak čas na kampaň | info.cz

Články odjinud

Evropští liberálové (ALDE) se neshodli na volebních lídrech. Ztrácejí tak čas na kampaň

Team Europe, neboli lídři do voleb do Evropského parlamentu evropské liberální strany ALDE, jejíž členem je i české hnutí ANO, zatím nevznikne. Klíčové rozhodnutí, kdo povede liberály do hlasování, mělo padnout začátkem února. Podle informací bruselských médií se tak stane o více jak měsíc později. Liberálům se proto výrazně zkrátí čas na kampaň.

Na jména evropských politiků, kteří půjdou jako jeden muž v barvách ALDE do květnových voleb do Evropského parlamentu, si tedy ještě počkáme. Didrik de Schaetzen, jinak tiskový mluvčí evropských liberálů, ke kterým patří i české hnutí ANO, totiž pro bruselský server Politico potvrdil, že finální rozhodnutí padne až 21. března. Původně se počítalo s 9. únorem.

Rozhodnutí by mělo přijmout osm premiérů členských zemí ze stran ALDE, a to na zasedání, kterého se před zasedáním Evropské rady zúčastní i český ministerský předseda Andrej Babiš (ANO). Na bruselská jednání dorazí také lídři dalších členských národních stran i evropští komisaři hlásící se k partajím v ALDE.

A oficiální vysvětlení prodlevy? Podle Schaetzena si odklad přáli premiéři z ALDE, aby se mohli ještě více podílet na výběru osobností do tzv. Team Europe, jak seznam kandidátů sami liberálové nazývají. Zprávy z kuloárů ale mluví i o neshodách mezi europoslanci a úředníky některých delegací, kteří se stále dohadují, koho na seznam zařadit. „Všichni se shodnou na tom, že má jít o seznam,“ uvedl pro Politico jeden z úředníků, který si nepřál zveřejnit své jméno. „Ale někteří už nejsou tolik spokojení s celým procesem (výběru lídrů; pozn. red.),“ dodal.

V minulosti se jako o možných lídrech mluvilo nejčastěji o současné eurokomisařce Margrethe Vestager, která je známá svým nekompromisním postupem proti nadnárodním společnostem v čele s Googlem či Applem, či šéfovi politické skupiny evropských liberálů v Evropském parlamentu Guy Verhofstadtovi.

Jak píše Politico, liberálové si odkladem zveřejnění seznamu s minimálně sedmi jmény tzv. Spitzenkandidátů - tedy lídrů do eurovoleb a zároveň kandidátů na případného šéfa či šéfku Evropské komise - můžou způsobit komplikace. Tím, že začnou o pět týdnů později, zkrátí si výrazně dobu pro vedení kampaně. A učiní tak navíc dobrovolně.

Jména lídrů už oznámily jiné evropské nadnárodní strany, které mezitím odstartovaly minimálně první fáze svých kampaní. Jde o evropské lidovce (EPP), kteří jsou aktuálně nejsilnější skupinou v kontinentálním parlamentu. Dále pak evropské socialisty (S&D) nebo konzervativce a reformisty (ECR). Ti posledně jmenovaní do hlasování, které v Česku proběhne v pátek a sobotu (24. - 25. května) pošlou stávajícího českého europoslance Jana Zahradila (ODS).

Otazníky i nadále panují kolem možné spolupráce ALDE se stranou francouzského prezidenta Emmanuela Macrona La République En Marche!. Jak už dříve INFO.CZ napsalo, oba celky se začaly sbližovat a mluvily o tom, že půjdou do voleb společně. Jak však v této souvislosti poznamenává Politico, ne vše postupuje podle plánu a ke spolupráci nakonec nemusí vůbec dojít. Důvodem jsou především vnitropolitické problémy Francie, přičemž jde zejména o demonstrace hnutí žlutých vest, které útočí přímo na autoritu a postavení francouzského prezidenta. Podle zmíněného bruselského serveru i někteří členové En Marche připouštějí, že v tento moment nemusí být pro ALDE taktické se s nimi spojovat.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud