Holec: STAN mění do eurovoleb „manžela“. Z žádané nevěsty se stává prodejná holka | info.cz

Články odjinud

Holec: STAN mění do eurovoleb „manžela“. Z žádané nevěsty se stává prodejná holka

Dosluhující (opět?!) šéf STAN Petr Gazdík si nedělal legraci, když na sjezdy svého hnutí nedávno zval snad všechny politické strany zprava doleva. Partu starostů nikdo nebral vážně jako politicky vyprofilovanou stranu, ale jen doplněk prázdných krajských kandidátek jiných partají. Gazdík STAN nabízel jako „žádanou nevěstu“, co šla nejdřív do voleb s TOP 09, pak do nich málem došla s lidovci a poté si ji chtěl „koupit“ podnikatel Dědek. Teď STAN oznámil společnou kandidátku do eurovoleb se zelenými.

Ano, fakt se zelenými, kteří momentálně v podstatě neexistují. Jejich sněmovní intermezzo trvalo jediné volební období a skončilo zlou fraškou. Vloni na podzim strana vypadla nejen z pražského magistrátu, kde čtyři roky rozkládala vlastní koalici. V pár posledních letech vystřídala několik předsedů, zhruba stálé ale zůstávají aspoň její volební preference: třeba lednová čísla CVVM dala zeleným dalších 1,5 procenta, což je ještě velkorysé. V jiných průzkumech strana rovnou spadá do kategorie „ostatní“, tedy klubu zoufalců.

„Vzniká společný projekt proevropských stran, které se chtějí tak trochu porvat o evropského voliče,“ řekl k novému volebnímu spojení lídr STAN pro volby do Evropského parlamentu Stanislav Polčák. Ten se samozřejmě nadchl sám sebou, jak už se při podobných příležitostech stává. „Projekt stran“ je v tomto případě ovšem zbytečně velkorysý termín.

Ke STAN se kromě zmíněných zelených totiž připojily ještě další „strany“, vedle nichž jako strana – pravda - vypadají i zelení: třeba Jihočeši 2012, Karlovarská občanská iniciativa nebo Východočeši. Volební slogan „Evropa jsme my“ je tedy nadmíru výstižný. STAN byl dlouhou dobu přívěškem pravicové TOP 09 a i poté, co se v posledních sněmovních volbách těsně dostal do Sněmovny samostatně, zkusil ho nejen Gazdík prodávat jako pravicovou stranu.

A jako naději pravice, kde začaly vyklízet pole ODS s TOP 09, ho před časem viděli i někteří komentátoři, když se zahleděli dál, než měli. Takže teď jde tedy STAN do voleb s levicovými anarchisty, ekoteroristy a hrstkou pragmatiků, které vždy nejvíc sjednotí hádka. Něco o tom vím, účastnil jsem se několika sjezdů zelených. Horší klima nikde hned tak nenajdete.

Ano, Evropský parlament není úplně typický parlament. V politicky občas nelogicky zformovaných frakcích tu sedí až moc různých stran, jejichž poslanci často bývají pět let neviditelní. Přesto: odlišné party jako STAN a zelené od sebe radši drží i tady; zatímco europoslanci STAN sedí v pravicové frakci nazvané Evropská lidová strana a vyznávají liberální program, zelení sedí ve Skupině Zelených/Evropské svobodné alianci a nejvíc usilují o enviromentální spravedlnost. Co to znamená, to vědí jen oni.

Polčák si v eurovolbách věří na dvanáct procent a ve vzduchu visí ještě účast TOP 09 a taky LES, což je volební bumerang Martina Bursíka, mimochodem někdejšího šéfa zelených. I ideologicky opačné politické strany samozřejmě může v Bruselu občas spojit nějaké celoevropské téma, třeba euro a poslední dobou i migrace. Jenže široká kandidátka STAN a zelených chce prý uspět i v příštích „domácích“ volbách“, a to už je jiná liga.

Právě účast levicových zelených logicky kdysi rozkládala pravicovou vládu ODS a KDU-ČSL a podobně destruovala i pražskou Trojkoalici se STAN a KDU-ČSL. Historie se tedy nyní opakuje, jen jinak. Nic nikdy v politice samozřejmě nespojuje tak jako zoufalství, ani STAN není žádná politická kometa. Dalším spojením se zelenými se parta starostů každopádně z „žádané nevěsty“ definitivně proměnila v „prodejnou holku“. Moc stran, s nimiž by STAN nešel, totiž už moc nezbývá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud