Italský senátor Vescovi pro INFO.CZ: Jsme proti Evropě byrokratů, Le Penová je reformátorka | info.cz

Články odjinud

Italský senátor Vescovi pro INFO.CZ: Jsme proti Evropě byrokratů, Le Penová je reformátorka

Italský senátor za Ligu Manuel Vescovi v rozhovoru pro INFO.CZ poodhaluje program své strany pro nadcházející volby do Evropského parlamentu. Moc by se měla podle něj přesunout z Komise do Parlamentu.

Liga momentálně vede v průzkumech veřejného mínění, které ji přisuzuji podporuje přibližně 30 % voličů. Potvrzují to i výsledky z Abruzza. V něm se volilo v regionálních volbách 10. února a Liga získala 27,54 % (jí vedená středopravá koalice pak 49,18 %) hlasů. Co je zdrojem takové popularity?

Matteo Salvini mluví velmi zřetelným a jednoduchým jazykem a představuje vizi, jak by měla Itálie vypadat, co se týče bezpečnosti, imigrace a budoucnosti našich dětí. Mluví k lidem jasně a lidi na to reagují pozitivně.

Takže je to jen rétorika? Můžete mi dát nějaké příklady věcí, které se vám podařilo úspěšně prosadit?

Jistě, je to jeho rétorika. Mluví jednoduše, ale má jasný koncept. Například sociální bydlení. Začali jsme ho dávat Italům, a to v první řadě přednostně před kýmkoli jiným. A je to vítězná politika, která generuje velmi pozitivní výsledky tam, kde máme sociální bydlení a kde jsme naše opatření zavedli.

Co chcete voličům nabídnout v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu?

Programové body jsou velmi jednoduché a prosté. Říkáme ano Evropě, ale co se týče institucí, tak je potřeba provést jejich reformu. Jsme proti Evropě byrokratů. Podporujeme Evropu politiků a lidí.

Mohl byste být konkrétnější? Jak by taková reforma měla vypadat?

Například veškerá rozhodnutí jsou dělána na úrovni Komise. Podle nás by to ale měl být parlament, kdo rozhoduje.

Matteo Salvini před nedávnem jednal s Jarosławem Kaczyńskim a Viktorem Orbánem, předtím s Marine Le Pen. Snaží se Liga sjednotit euroskeptiky napříč Evropou?

Vím, že spolu jednají, ale spíše než euroskeptiky, bych je nazval reformátory Evropy. Jsou skeptičtí vůči stávající Evropě, ale ne vůči její reformované verzi. Evropa je hodnota, ale všichni si uvědomujeme, že v současnosti nefunguje tak, jak by měla.

Říkáte, že chcete Evropu s menší byrokracií, ale jaký je váš obecný pohled na Evropskou unii? Jste pro prohlubování integrace a federalizace až na úroveň vytvoření jakýchsi Spojených států evropských?

V naší straně nyní na toto téma vedeme diskusi a její výsledek sdělí Matteo Salvini, který bude svou vizi Evropy komunikovat v nejbližších měsících.

Mezi Francií a Itálií můžeme pozorovat vzrůstající napětí. Prezident Macron dokonce z Itálie odvolal francouzského velvyslance. Neobáváte se, že toto napětí může dlouhodobě poškodit vztahy mezi Francií a Itálií?

Nejsem znepokojen. Jsme dospělé a zavedené demokracie. Kvůli současným sporům si nebudeme vyhlašovat válku. Je to záležitost diplomatického dialogu a televizních vystoupení, ve kterých si obě strany posílají vzkazy.

Největší aktuální evropskou událostí je brexit. Momentálně se ale zdá, že se jednání mezi Británií a EU zasekla a někteří dokonce mluví o zvrácení celého procesu vystoupení. Jak se na toto díváte?

Věřím, že britský lid udal jasný směr. Je přitom suverénem, takže nevidím způsob, jak z procesu, který běží, vystoupit. Jsou tady nějaké technické detaily, které se musí vyjasnit, a Itálie do debaty okolo nich přispěje skrze svého premiéra. Je to Evropa a je to Británie, kdo se musí dohodnout, a politici nemůžou změnit, co si lidé vybrali.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud