Juncker jde do důchodu, nové regulace už od jeho Evropské komise nečekejte | info.cz

Články odjinud

Juncker jde do důchodu, nové regulace už od jeho Evropské komise nečekejte

Současná Evropská komise, kterou vede Lucemburčan Jean-Claude Juncker, bude oficiálně úřadovat do letošního listopadu, pak se její složení promění. Už teď ale přeřazuje do pomalejšího módu a není pravděpodobné, že by ještě předložila nějakou zásadní legislativu. Řada eurokomisařů navíc bude v nadcházejících evropských volbách kandidovat, a tak se místo práce v Komisi věnují spíše kampani.

„Nečekejte, že Evropská komise ještě s něčím přijde. Už jsme také ve volebním módu,“ řekla ve čtvrtek v Praze eurokomisařka Věra Jourová. Mluvila sice o svém portfoliu (spravedlnost, ochrana spotřebitele a rovnost žen a mužů), ale její slova lze vztáhnout na práci celé Komise. V Bruselu se vše začíná řídit jedním datem – květnovými volbami do Evropského parlamentu, které v případě Česka budou 24. a 25. května.

Kromě toho, že se po nich obmění složení Evropského parlamentu, začne také hledání předsedy nové Evropské komise a členů a členek sboru. Mandát stávající Komise vyprší k listopadu a poté se „vlády“ ujme Komise nová. I když do té doby zbývá ještě více než sedm měsíců, už nyní se na různých úrovních rozehrávají politické i diplomatické hry.

Jourová jako příští komisařka?

Šéf Komise může vzejít z procesu, který se označuje jako výběr Spitzenkandidátů. Jsou to volební lídři evropských nadnárodních stran, u kterých se tím deklaruje, že mají zájem také o vedení příští Evropské komise. Vzhledem k tomu, že tento postup není popsán v žádné smlouvě, a navíc s ním nesouhlasí některé členské státy, není jisté, zda se jím budou instituce tentokrát řídit.

Nicméně volební lídry – chcete-li Spitzenkandidáty – mají už evropští lidovci (Manfed Weber), evropští konzervativci a reformisté (Jan Zahradil), zelení (Ska Keller a Bart Eickhout) a evropští socialisti. Ty do voleb povede současný místopředseda Komise Frans Timmermans.

Někteří komisaři už oznámili, že by chtěli ve své práci v Bruselu pokračovat a lobbují za to u „svých“ vlád. Jak trefně píše bruselský server Politico, „ti komisaři a komisařky, kteří stále pracují na plný plyn, jsou ti, co dali jasně najevo, že chtějí v Bruselu zůstat“. Patří k nim například irský komisař Phil Hogan, který by se chtěl v příští Komisi věnovat vnějšímu obchodu EU, rakouský komisař Johannes Hahn, který si zřejmě řekne o porftolio spojené s ekonomikou a také dánská eurokomisařka Margrethe Vestagerová, která nyní dohlíží na hospodářskou soutěž v EU. O Vestagerové se mluví také jako o možné šéfce příští Evropské komise.

Zůstat v Evropské komisi by chtěla i česká eurokomisařka Věra Jourová, která to pro redakci INFO.CZ potvrdila už v loňském roce. Uvedla tehdy, že by měla zájem o oblast, která by se věnovala investicím. Záležet ale bude na rozhodnutí české vlády.

Nové tváře a Juncker v důchodu

Z tohoto důvodu někteří stávající komisaři a komisařky o posty v příští Evropské komisi usilovat nebudou – jednoduše proto, že vláda v jejich zemi je složená z jiných politických stran, než ke kterým se oni hlásí.

To bude s největší pravděpodobností případ šéfky unijní diplomacie Italky Federicy Mogheriniové. Mogheriniová je členkou italských sociálních demokratů a je prakticky vyloučené, že by získala podporu vlády, v níž jsou populistické a nacionalistické strany. Šeptá se proto, že Italka zakotví v nějakém prestižním think-tanku. Politico v této souvislosti spekuluje o tom, že její post v EU obsadí Frans Timmermans.

Nové tváře do Bruselu vyšlou pravděpodobně Lucemburčané, Španělé a Portugalci.

Mezi zatím nerozhodnuté patří podle Politica Litevec Vytenis Andriukaitis, který zvažuje kandidaturu na litevského prezidenta, a francouzský komisař Pierre Moscovici, který přemýšlí o návratu do Francie, pravděpodobně do čela Účetního dvora.

Stejně tak se rozhoduje místopředseda Komise Slovák Maroš Šefčovič, který je na neplacené dovolené, aby mohl vést kampaň před prezidentskými volbami na Slovensku.

Naopak šéf stávající Evropské komise Jean-Claude Juncker už oznámil, že po listopadu odejde do politického důchodu.

Nová pravidla

Evropská komise tuto středu zveřejnila podrobná pravidla pro její členy, kteří chtějí kandidovat v květnových volbách do Evropského parlamentu. Tento úmysl už oznámil Lotyš Valdis Dombrovskis, Estonec Andrus Ansip a Rumunka Corina Cretu.

Pravidla říkají, že tito komisaři mohou zůstat na svých pozicích, nesmí ale pro účely kampaně využívat oficiální zdroje. Musí se i nadále pravidelně účastnit středečních zasedání celého sboru a plnit své další povinnosti, které vyplývají z jejich práce.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud