Komunisty povede do evropských voleb Konečná. Co chce KSČM v Bruselu prosadit? | info.cz

Články odjinud

Komunisty povede do evropských voleb Konečná. Co chce KSČM v Bruselu prosadit?

Kandidátku KSČM do voleb do Evropského parlamentu povede současná europoslankyně Kateřina Konečná. Do čela kandidátní listiny ji dnes zvolilo širší vedení KSČM, řekl novinářům předseda strany Vojtěch Filip. V hlasování Konečná porazila se ziskem 59 hlasů dalšího europoslance Jaromíra Kohlíčka, který jich obdržel 19. Konečná je místopředsedkyní komunistů pro evropské záležitosti a zhruba čtvrt roku již volby chystá. Komunisté za kampaň plánují utratit zhruba 7,5 milionu korun.

Již dopoledne špičky komunistů v pražském sídle strany schválily program, se kterým půjde strana do voleb. „Jsme šťastni, že Kateřina Konečná, která obstála ve svém prvním volebním období v Evropském parlamentu, může vést znovu listinu, protože to bude znamenat kontinuitu naší práce,“ uvedl Filip.

Apelovat chce KSČM ve svém volebním programu především na změny v základních unijních smlouvách, které by přesunuly víc pravomocí členským státům. Iniciativy evropských občanů či zákonodárců jednotlivých zemí by měly mít větší vliv na to, na jaké legislativě se bude a nebude na evropské úrovni pracovat. „Chceme, aby občané měli daleko silnější pravomoc se bránit pomocí různých iniciativ, na které (Evropská) komise bude muset dát jasný zřetel,“ řekla novinářům v přestávce jednání Konečná.

Na kandidátce komunistů by měli být i členové dalších stran či nestraníci, takže by měla nést název „KSČM - česká levice společně!“. „Rozpočet vychází na 7,5 milionu s DPH, tak nějak to budeme koncipovat. I s tímto malým rozpočtem se budeme snažit udělat co nejvíc parády,“ uvedla Konečná.

Účast menších levicových stran podle Konečné je vyjádřením toho, že KSČM má zájem o integraci na levici. „Je to náš cíl nejen v evropské politice, ale bude to náš cíl i v rámci ČR,“ dodala.

Volby do Evropského parlamentu se v Česku budou konat 24. až 25. května. Jedničkou ODS bude Jan Zahradil, který bude i vedoucím kandidátem frakce Evropských konzervativců a reformistů, kam ODS patří. Grémium ČSSD navrhuje na lídra kandidátky europoslance Pavla Poce, lidovce povede další současný poslanec europarlamentu Pavel Svoboda. Další strany ještě definitivně o lídrovi nerozhodly.

Již dopoledne špičky komunistů v pražském sídle strany schválily program, se kterým půjde strana do voleb. "Jsme šťastni, že Kateřina Konečná, která obstála ve svém prvním volebním období v Evropském parlamentu, může vést znovu listinu, protože to bude znamenat kontinuitu naší práce," uvedl Filip.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud