Krajně pravicový Jobbik nepůjde kvůli obří pokutě do evropských voleb. Možná se rozpustí | info.cz

Články odjinud

Krajně pravicový Jobbik nepůjde kvůli obří pokutě do evropských voleb. Možná se rozpustí

Maďarská opoziční krajně pravicová strana Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) svolává na 23. února mimořádný sjezd. Předmětem jednání bude zejména vysoká pokuta, kterou minulý týden straně udělil státní kontrolní úřad kvůli nesrovnalostem v účetnictví. V kombinaci s předchozí pokutou od téhož úřadu z loňského roku to podle představitelů strany znamená, že Jobbik nebude schopen postavit kandidátku do voleb do EP. Jedním z témat sjezdu pravděpodobně bude i návrh na rozpuštění strany, oznámil dnes její mluvčí György Szilágyi.

Podle portálu 24.hu vyměřil kontrolní úřad straně již loni pokutu 663 milionů forintů (53,7 milionu korun) a počátkem února rozhodl o nové pokutě ve výši 273 milionů forintů (22,1 milionu korun). Podle úřadu byly oba tresty vyměřeny kvůli netransparentnímu financování volebních kampaní. Strana Jobbik považuje obě pokuty za „nezákonné“.

Na mimořádném únorovém sjezdu bude strana podle svého mluvčího zvažovat jak svoje rozpuštění, tak blíže nespecifikovaný „národní odboj“. Pomoci se chce také domáhat na mezinárodních fórech.

Jobbik je v současnosti v maďarském parlamentu nejsilnější opoziční formací. Dříve krajně pravicová strana používající xenofobní hesla v kampani před loňskými parlamentními volbami zmírnila rétoriku ve snaze oslovit větší množství umírněných voličů.

Na přelomu loňského a letošního roku poprvé přistoupila k systematičtější spolupráci s ostatními opozičními stranami v Maďarsku na protivládních demonstracích. Do evropských voleb v květnu letošního roku ale přesto chtěla postavit vlastní kandidátku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud