Lepenovce povede do voleb neokoukaný mladík z pařížského předměstí. Kdo je Jordan Bardella? | info.cz

Články odjinud

Lepenovce povede do voleb neokoukaný mladík z pařížského předměstí. Kdo je Jordan Bardella?

Lepenovce povede do voleb neokoukaný mladík z pařížského předměstí. Kdo je Jordan Bardella?
 

K protiimigrační Národní frontě se Jordan Bardella přidal už v 16 letech. O sedm let později je hlavní tváří, která vede lepenovce do letošních květových voleb do Evropského parlamentu. Nikdo ale nepochybuje o tom, že hlavní slovo v kampani bude mít nadále šéfka strany Marine Le Penová.

V pouhých 23 letech se může stát nejmladším francouzským poslancem Evropského parlamentu. O tom, že se Jordan Bardella poslaneckého křesla dočká, není příliš pochyb. Vždyť krajně pravicové Národní sdružení Marine Le Penové se drží na prvním místě volebních průzkumů a Bardella se po nedělním hlasování lepenovců stal jejich volebním lídrem.

Stranický výběr jedničky volební kandidátky včera oznámil poslanec Louis Aliot, který je také životním partnerem šéfky partaje Le Penové. Na mladém mluvčím Národního sdružení (RN, bývalá Národní fronta) Bardellovi se jednomyslně shodlo devět členů výkonného výboru: „V této neklidné době je potřeba dát naší mládeži naději,“ okomentoval volbu Aliot.

Produkt mládežnické líhně strany tak dostal přednost před šéfem europoslanecké frakce Nicolasem Bayem. Ten by byl na první pohled logickou volbou, Marine Le Penová si ho ale prý nepřála: „Nemá ho ráda, nedůvěřuje mu,“ vysvětlil deníku Le Parisien nejmenovaný poslanec.

„Umíme dávat mladé do popředí,“ libuje si poradce Le Penové Philippe Olivier s poukazem na skutečnost, že prezident Emmanuel Macron své kroky konzultuje s „politiky z prehistorie“, jako jsou podle něj bývalí premiéři Alain Juppé nebo Jean-Pierre Raffarin.

Národní sdružení, respektive bývalá Národní fronta mají ostatně tradici v nominaci benjamínků. Nejmladším poslancem dolní komory francouzského parlamentu je nyní pětadvacetiletý Ludovic Pajot, před ním to byla vnučka zakladatele strany Marion Maréchal Le Penová a v Senátu David Rachline.

Bardella se narodil na pařížském předměstí Drancy v rodině italského původu. Právě schopnost mluvit italsky je nyní v krajně pravicové straně velkou výhodou – přirozeným partnerem lepenovců na evropské scéně je totiž podobně euroskeptická a protiimigrační italská Liga Mattea Salviniho.

Do Národní fronty vstoupil Bardella už v 16 letech a na stranickém žebříčku rychle stoupal – už o tři roky později se student geografie na Sorbonně stal šéfem kanceláře v départementu Seine-Saint-Denis. V té době úzce spolupracoval se stranickou dvojkou Florianem Philippotem, například při přípravě „bílé knihy“ o francouzských předměstích během prezidentské kampaně.

Po odchodu Philippota ze strany postavení Bardelly ještě posílilo a Le Penová ho v jeho 22 letech jmenovala mluvčím Národního sdružení. O pár měsíců později také stanul v čele „Generace národ“, mládežnické odnože lepenovců. Témata, k nimž se nejčastěji vyjadřuje, souzní s programovým směřováním strany – otázka identity a odpor vůči migraci.

Infografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbách

V rozhovoru pro rádio Europe 1 se před pár dny vyjádřil i k možné účasti zástupců protestního hnutí takzvaných žlutých vest v evropských volbách: „My už je na kandidátkách máme,“ argumentoval s tím, že se při demonstracích a blokádách kruhových objezdů angažovali někteří poslanci strany. „Není třeba se bát vyslechnout hlas veřejnosti,“ odpověděl pak na dotaz týkající se referenda z občanské iniciativy, jehož zavedení se stalo jedním z hlavních požadavků hnutí.

K politice současné hlavy státu je Bardella podle očekávání ostře kritický: „Mezi dvěma koly prezidentských voleb nám říkali: buď Emmanuel Macron, nebo chaos. Teď máme Emmanuela Macrona a chaos,“ prohlásil v jednom z rozhovorů.

Přestože o nominaci Bardelly hlasoval v neděli výkonný výbor, málokdo pochybuje o tom, že jde především o vůli Marine Le Penové. „Marine povede aktivní kampaň a bude hodně přítomná v médiích. Lídr kandidátky sám o sobě má spíš relativní význam,“ citoval nedělník Journal du Dimanche nejmenovaného poslance RN.

Na volební mítinky tak zřejmě mladého lídra šéfka strany doprovodí, otázkou je, jak budou vypadat závěrečné televizní debaty. V nich závisí především na přání televizí, zda budou chtít proti sobě postavit právě volební lídry. Pokud ano, může být nedostatek zkušeností 23letého ambiciózního muže znát.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud