Lepenovci radikálně obrátili: Odchod z EU a návrat k franku jsou passé. Teď mají jiné priority | info.cz

Články odjinud

Lepenovci radikálně obrátili: Odchod z EU a návrat k franku jsou passé. Teď mají jiné priority

V průzkumech před evropskými volbami má zhruba stejnou šanci na vítězství jako vládní hnutí Republika vpřed! Francouzské krajně pravicové Národní sdružení oficiálně odstartovalo svoji volební kampaň v pondělí ve Štrasburku, kde představilo svůj program a priority. Ty se ale oproti posledním volbám značně změnily.

Národní sdružení vedené Marine Le Penovou už v kampani před volbami do evropského parlamentu neprosazuje takzvaný frexit, tedy odchod z Evropské unie – samotná šéfka strany o něm přestala mluvit během prezidentských voleb v roce 2017. Národní sdružení se ale také zcela vzdalo další ze svých dřívějších priorit, opuštění eurozóny a návrat k franku. Místo toho chce reformu Evropské centrální banky, která by se měla změnit v obdobu amerického Fedu a soustředit se mimo jiné i na boj s nezaměstnaností.

Strana, jejíž kandidátku do květnových voleb vede teprve 23letý Jordan Bardella, se tak přizpůsobila názorům svých voličů. V kampani před prezidentskými volbami se totiž ukázalo, že opuštění jednotné evropské měny většinu Francouzů, a to i stoupence Le Penové, děsí. Na euro si zvykli, a i když ho strana i nadále považuje za nástroj k bohatnutí Německa, odchod z eurozóny už nehlásá.

Ze strany navíc odešel muž, která právě odchod z eurozóny nejvíc prosazoval. Někdejší stranická dvojka Florian Philippot si založil vlastní partaj pod názvem Patrioti.

O tom, kdo je skutečným vůdcem strany a hlavní tváří kampaně, nebylo ve Štrasburku pochyb. Marine Le Penová v úvodu kampaně jedničku kandidátky Bardellu zcela zastínila a potvrdila tak předpoklady některých politologů, že evropské volby budou jen opakováním souboje z druhého kola voleb prezidentských.

Pravomoci Evropské komise národním státům

K novinkám v programu patří požadavek na zrušení Evropské komise, která je podle lepenovců hlavním symbolem selhání EU. Její pravomoci by proto převedli na Evropskou radu, tedy orgán složený z premiérů a hlav států členských zemí.

Institucionální zemětřesení by se nevyhnulo ani Evropskému parlamentu, v němž mají podle Národního sdružení zasedat jen „zákonodárci delegovaní jednotlivými národními státy“. V programu je ale zároveň zmínka, že to nemusí znamenat konec evropských voleb.

Národní sdružení chce také odebrat pravomoci Soudnímu dvoru Evropské unie a Evropskému soudu pro lidská práva, které se podle ní podílejí na schvalování „úchylek“ vytvořených unijními institucemi.

Hlavním mottem programu strany je návrat k národní suverenitě. Současná EU je podle lepenovců neprůhledná, autoritářská a odtržená od reality. Důkazem přílišné a škodlivé moci její exekutivy je podle strany fakt, že v létě podepsal šéf Komise Jean-Claude Juncker dohodu s Japonskem o volném obchodu. Právě ten je lepenovcům trnem v oku – následné rušení celních poplatků podle nich zabíjí francouzský průmysl a ohrožuje tamní zemědělství. Společná evropská zemědělská politika je ostatně dalším bodem, který by Národní sdružení rádo zrušilo. Jak nahradí výpadky příjmů francouzským zemědělcům, program ale nespecifikuje.

Volby do Evropského parlamentuVolby do Evropského parlamentuautor: Info.cz

Bez větších změn pak zůstává zahraniční a bezpečnostní politika. Lepenovci volají po obnovení hraničních kontrol a odchodu země ze Schengenu, vypovídání nelegálních migrantů a zastavení legální migrace. Vypovídat ze země chtějí také zahraniční islamisty a zavírat radikální mešity – v tom se ale od politických konkurentů nijak neliší.

Lepenovci zezelenali

Novinkou v programu strany, která až dosud okázale ignorovala ekologickou politiku, je i jistý důraz na životní prostředí. Lepenovci chtějí v Evropské parlamentu prosazovat lokálnost, tedy důraz na to, aby lidé spotřebovávali především výrobky vyrobené ve svém okolí. V programu tak slibují nižší daně pro dopravu na kratší vzdálenosti, více naopak chtějí zdanit neekologické globalistické dovozy – co tím konkrétně myslí, už nesdělují.

Kromě vládního hnutí Republika vpřed!, které vede do voleb bývalá ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová, se v programovém manifestu lepenovci „opřeli“ i do pravicových Republikánů. Když jejich volební lídr François-Xavier Bellamy mluví o potřebě změny Evropské unie, je v tom prý určité pokrytectví.

„Tato Evropská unie se svou katastrofální orientací, se svými antidemokratickými úchylkami a chybami je totiž jejich,“ píše se v dokumentu. Národní sdružení vzápětí argumentuje tím, že Republikáni jsou členy Evropské lidové strany (EPP), jejímž cílem je federalizace Evropy.

„Ptáme se tedy, co by pan Bellamy chtěl měnit,“ soudí manifest s odkazem na fakt, že členy EPP jsou mimo jiné i německá kancléřka Angela Merkelová nebo šéf Komise Juncker – osoby, s jejichž evropskou vizí Národní sdružení zásadně nesouhlasí.

Horký start volební kampaně v pondělí večer – stejně jako u posledních stran – poněkud zbrzdil požár pařížské katedrály Notre-Dame. Národní shromáždění oznámilo, že kampaň na den přerušuje v rámci smutku nad poničením této významné památky. 

Počkat musí kvůli požáru i dlouho očekávaný projev prezidenta Emmanuela Macrona, jenž měl v pondělí večer přinést konkrétní závěry z dvouměsíční Velké národní debaty svolané v reakci na protesty hnutí žlutých vest.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud