Lidovci chtějí v europarlamentu posílit. Doufají ve čtyři mandáty | info.cz

Články odjinud

Lidovci chtějí v europarlamentu posílit. Doufají ve čtyři mandáty

Pro členství České republiky v Evropské unii lidovci nevidí alternativu, řekl na dnešní tiskové konferenci k zahájení kampaně europoslanec a lídr kandidátky KDU-ČSL pro květnové volby do Evropského parlamentu Pavel Svoboda. Jsou pro projekt evropské integrace. Dvojka kandidátky Tomáš Zdechovský věří, že lidovci získají čtyři mandáty. Teď mají tři. Kandidátku personálně podpoří další čtyři menší strany.

Podle Svobody je české členství v unii úspěšným příběhem i přes nevyužité možnosti. "I díky členství v Evropské unii panuje na našem území takový blahobyt, jaký tady doposud nikdy nebyl," řekl Svoboda. Zároveň si je ale vědom toho, že na projektu je stále co zlepšovat. Chce, aby více odpovídal očekáváním Evropanů a problémům, kterým kontinent čelí. Podle lídra je potřeba zhodnotit, zda jsou dobře rozloženy pravomoci mezi členské státy a Evropskou unii nebo zda některé věci v evropském projektu nejsou nadbytečné.

Zdechovský považuje kandidátku, na které jsou též zástupci Koruny české, Konzervativní strany, Sdružení pro místní správu a SNK Evropských demokratů, za naplněnou osobnostmi. "Věřím, že voliči, kteří by normálně nešli k volbám, nám dají hlas a že budeme mít po volbách čtyři mandáty v Evropském parlamentu," poznamenal. Kandidátku podle něj bude podporovat dalších 100 regionálních hnutí.

Europoslankyně Michaela Šojdrová, která je na kandidátce na třetím místě, považuje za nutné pracovat s větší odvahou. Chce lepší Evropu pro rodiny, v zemědělském výboru hodlá hájit práva a požadavky českých zemědělců. "Měli bychom vymanit Českou republiku z politické izolace, do které se dostává. Měli bychom společně budovat bezpečnou Evropu s křesťanskou solidaritou," doplnila.

Končící předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek je rád, že voliči lidovců budou mít díky spolupráci s dalšími uskupeními možnost vybírat mezi stranami různého typu. Podle něj jde o jedinou konzervativní proevropskou kandidátku. Za priority považuje bezpečnou Evropu či snížení byrokracie.

Na čtvrtém místě kandidátky je vysokoškolský pedagog Jaroslav Suchý, na pátém předseda evropského výboru Sněmovny Ondřej Benešík.

V předchozích evropských volbách v roce 2014 získala KDU-ČSL 9,95 procenta hlasů a tři europoslance: Svobodu, Šojdrovou a Zdechovského. Lidovci dají podle dřívějších informací na kampaň 5,5 milionu korun.

Také většinu ostatních stran povedou do voleb nynější europoslanci: ANO Dita Charanzová, ODS Jan Zahradil, KSČM Kateřina Konečná, ČSSD Pavel Poc a společnou kandidátku TOP 09 a STAN Jiří Pospíšil (TOP 09). Piráti vybrali do čela své kandidátky softwarového specialistu Marcela Kolaju, SPD lékaře a někdejšího ministra zdravotnictví Ivana Davida.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud