Macron si vybral lídryni do eurovoleb. Jeho hnutí by měla vést lékařka z elitní pařížské rodiny | info.cz

Články odjinud

Macron si vybral lídryni do eurovoleb. Jeho hnutí by měla vést lékařka z elitní pařížské rodiny

Francouzský prezident Emmanuel Macron vnímá blížící se evropské volby jako důležitý střet mezi populisty a nacionalisty na straně jedné se stoupenci hlubší integrace na straně druhé. Kdo do tohoto souboje o budoucí podobu Evropské unie Macronovo hnutí Republika vpřed! povede, nebylo dlouho jasné. Odpověď přineslo až poslední vydání nedělníku Journal du dimanche – do čela kandidátky macronovců by se podle něj měla postavit ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová.

„Chybí už jen konečné schválení prezidenta,“ napsal týdeník o nominaci ministryně do čela kandidátky, o níž v posledních dnech spekulují francouzská média.

Macronovci budou ve volbách čelit především krajně pravicovému Národnímu sdružení Marine Le Penové. Výsledky obou stran vycházejí v průzkumech podobně, většina posledních sondáží ale předpovídá vítězství prezidentovu hnutí.

V úterý Macron probíral nominaci do evropských voleb s nejbližšími spojenci. Při večeři v Elysejském paláci, jíž se zúčastnil šéf dolní komory parlamentu Richard Ferrand, šéf koaliční strany MoDem François Bayrou a Macronova pravá ruka, poslankyně Marielle de Sarnezová, měl Macron tlačit na to, aby se jedničkou kandidátky stala právě Buzynová.

„Oceňuje ji,“ citoval nedělník zdroj blízký prezidentovi. Buzynová prošla podle něj změnou – ve vládě premiéra Édouarda Philippa sice zastává spíše technický resort, stále více se ale projevuje i jako politička.

Evropa jako středověká katedrála

Otázku, zda bude kandidovat v evropských volbách, tento týden odrazila jako novinářskou spekulaci: „Tímto způsobem jsem nepřemýšlela, nikdo to po mně nežádal,“ řekla. Evropskou integraci ale označila za důležité téma pro budoucnost a „budování evropského humanismu“ přirovnala ke stavbě středověké katedrály.

Někteří poslanci z Macronova hnutí ji už podle televize BFM vidí jako druhou Simone Veilovou – i ona vedla resort zdravotnictví v době, kdy se stala jedničkou kandidátky do evropského parlamentu. Se zesnulou Veilovou ostatně Buzynovou spojuje i jiná, osobní věc – v době, kdy byla Veilová ministryní, žila Buzynová s jedním z jejích synů.

Kandidaturu Buzynové podpořili i někteří vládní kolegové: „Má charisma i vůli, myslím, že by byla skvělou kandidátkou,“ prohlásila ministryně spravedlnosti Nicole Belloubetová. Navzdory tomu, že Buzynová nikdy nekandidovala ani nevedla něčí kampaň.

Až dosud se přitom očekávalo, že Republika vpřed! kandidující spolu s další středovou stranou MoDem nominuje lídra spíše z řad zkušenějších politiků jako protiváhu mladým a dravým soupeřům. Lepenovci totiž do čela kandidátky postavili teprve 23letého Jordana Bardellu a krajně levicové hnutí Nepoddajná Francie (v průzkumech obvykle na třetí pozici) pak 29letou daňovou specialistku Manon Aubryovou.

Lékařka z elitní pařížské rodiny

Buzynová pochází z elitní pařížské lékařské rodiny. Její otec byl ortoped a přežil Osvětim, matka byla renomovaná psychoanalytička. Když její otec odjížděl o nedělích na pohotovost, trávila s ním čas a už ve 14 letech mu asistovala.

O její profesi tak bylo rozhodnuto velmi brzy. Na rozdíl od svých rodičů si ale zvolila jiný obor – hematologii. Čtvrtstoletí pracovala ve veřejné nemocnici, kromě chorob svých pacientů se ale musela vyrovnávat i s nepřízní některých kolegů, kterým se nelíbilo, že si udělala profesuru. Podle rádia RTL zažívala těžké období, během něhož dokonce uvažovala o sebevraždě. Podržela ji ale rodina, Buzynová je matkou tří dětí (z prvního manželství).

V novém tisíciletí se začala angažovat v různých veřejných organizacích, vedla například Národní institut rakoviny. V únoru 2016 si ji pak Elysejský palác vyhlédl jako novou ministryni zdravotnictví. Buzynová, jež má ráda tvrdší rockovou hudbu a bonbony haribo, zůstává i v roli političky stále především lékařkou: „Chybí mi to,“ přiznala před časem při návštěvě jedné z nemocnic. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud