O pozici lídra kandidátky Pirátů do eurovoleb usiluje šest lidí. Favoritem je Peksa | info.cz

Články odjinud

O pozici lídra kandidátky Pirátů do eurovoleb usiluje šest lidí. Favoritem je Peksa

O pozici lídra kandidátky Pirátů pro květnové evropské volby se na celostátním fóru strany 19. a 20. ledna v Táboře utká šest zájemců. Vyplývá to z informací na internetových stránkách Pirátů. Celostátní fórum rozhodne také o obsazení druhého až pátého místa kandidátky, lhůta pro nominace na tato místa potrvá ještě týden. Zájem zatím projevilo 21 kandidátů.

Nejvíc nominací na lídra kandidátky získal poslanec Mikuláš Peksa, kterého doporučily pirátské organizace v Jihomoravském kraji, na Vysočině, v Praze, ve Středočeském kraji a v Jihočeském kraji.

Další dva uchazeči mají po dvou krajských nominacích. Nominace z Karlovarského kraje a z Prahy získal zastupitel Prahy 10 a člen předsednictva mezinárodní organizace pirátských stran Pirate Parties International Ladislav Koubek. Jihočeský a Královéhradecký kraj doporučily na pozici lídra vedoucí personálního odboru strany Janu Koláříkovou.

Zbývající tři uchazeči získali po jedné nominaci. Softwarový specialista a dvojka evropské kandidátky Pirátů z roku 2014 Libor Kolaja získal nominaci z Jihomoravského kraje. Liberecký kraj podpořil chemika Ondřeje Kolka. Nominaci od olomoucké krajské organizace získal vysokoškolský učitel a olomoucký zastupitel Hynek Melichar.

Nominace na lídra kandidátky ze Zlínského a z Jihočeského kraje dostala také vedoucí zahraničního odboru Pirátů Markéta Gregorová. Nominace ale nelze uplatnit, protože Gregorová oznámila, že se bude ucházet pouze o pozici na druhém až pátém místě kandidátky a že nechce Piráty do evropských voleb vést.

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční 24. a 25. května. Sčítání výsledků ale začne až 26. května večer poté, co odhlasují lidé ve všech členských zemích Evropské unie. Česko bude mít v europarlamentu stejně jako v dosavadním období 21 poslanců.

V roce 2014 vyhrálo evropské volby hnutí ANO, které získalo stejně jako TOP 09 a ČSSD čtyři europoslance. Po třech zástupcích v evropském parlamentu získaly KSČM a KDU-ČSL, dva ODS a jednoho Svobodní. Piráti těsně nedosáhli na potřebnou pětiprocentní hranici, volilo je 4,78 procenta hlasujících. Volby provázela rekordně nízká účast 18,2 procenta hlasujících.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud