ODS v jedné partě s Le Penovou a Salvinim? Nepotřebujeme je, říká Zahradil pro INFO.CZ | info.cz

Články odjinud

ODS v jedné partě s Le Penovou a Salvinim? Nepotřebujeme je, říká Zahradil pro INFO.CZ

Čeká ODS předvolební spojení s nacionalisty a populisty? Podle zprávy renomované rakouské tiskové agentury APA ano. S odkazem na europoslance Haralda Vilimského informuje o tom, že skupina Evropských konzervativců a reformistů (ECR) – tam patří i občanští demokraté – spojí před květnovým hlasováním síly se dvěma dalšími frakcemi, které jsou vysoce kritické k EU. Do jejich řad patří třeba i francouzské Národní sdružení Marine Le Penové nebo nizozemská Strana pro svobodu Geerta Wilderse. Má to ale háček: europoslanec a volební lídr ECR Jan Zahradil se proti tomu v reakci pro INFO.CZ jasně vymezil.

Vilimsky ze Svobodné strany Rakouska tvrdí, že ke spojení trojice politických rodin dojde v dubnu, tedy měsíc před volbami do Evropského parlamentu. Podle jeho slov se dají dohromady frakce Evropa národů a svobod (ENF), Evropští konzervativci a reformisté (ECR) a skupina Evropa Svobody a Přímé Demokracie (EFDD).

Česká ODS, která je součástí ECR, by se tak oficiálně ocitla v jedné rodině spolu se stranami, které jsou považovány za ultrapravicové, nacionalistické a populistické. Konkrétně jde například o stranu Národní sdružení Marine Le Penové, nizozemskou protiimigrační Stranu pro svobodu Geerta Wilderse či stranu jedné z tváří brexitu Nigela Farage, který v Evropském parlamentu proslul populistickými prohlášeními. Členem EFDD jsou například čeští Svobodní.

Rakouský europoslanec Vilimsky dále uvedl, že v čele nového euroskeptického uskupení by měl stát italský ministr vnitra Matteo Salvini. „Salvini se stane tváří naší aliance,“ řekl Vilimsky ve Štrasburku.

Zahradil plány odmítá

Europoslanec za ODS Jan Zahradil, který je lídrem své frakce, ale podobné plány odmítá. „Pan Vilimsky nemůže mluvit za ECR. Jsme třetí největší skupina v Evropském parlamentu, dobře fungující a strukturovaná, s perspektivou dalšího růstu. Nemáme proč se spojovat se značkami, které jsou na pokraji kolapsu,“ uvedl v reakci na dotaz INFO.CZ. „Jestli nějaká strana hledá nový politický přístav, můžeme s ní jednat individuálně, za předpokladu, že splní naše programové principy,“ zdůrazňuje.

Zahradil označuje výše nastíněnou fúzi za pochybnou a konstatuje, že ji ECR nepotřebuje. „Naopak to bude ECR, kdo bude v příštím EP kondenzačním jádrem eurorealistické reformní politiky,“ říká.

Zahradil je lídrem Evropských reformistů a konzervativců do voleb do Evropského parlamentu a je také jejich kandidátem na šéfa Evropské komise (tzv. Spitzenkandidát).

O osudu politické frakce ECR v příštím Evropské parlamentu se dlouho spekuluje. Reformisté musejí především kalkulovat s odchodem britských konzervativců, kteří se kvůli brexitu nebudou voleb do Evropského parlamentu účastnit.

Zahradil se ale oslabení po květnovém volebním klání neobává. Na konci února v Paříži představil spolu s dalšími politiky „koalici pro Evropu národů“, která chce v příštím europarlamentu spolupracovat. Spojuje 31 politických stran ze 24 členských zemí EU a má podle něj ambice stát se největší frakcí v europarlamentu.

Lídr ODS: Euro nechci, Babiš zneužil náhrady z EU a czexit by nám uškodil, říká Zahradil>>>

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud