Piráti vybírají kandidáty do eurovoleb. Jasno o lídrovi bude dnes | info.cz

Články odjinud

Piráti vybírají kandidáty do eurovoleb. Jasno o lídrovi bude dnes

Čeští Piráti se dnes scházejí v Táboře, aby vybrali kandidáty, kteří se v květnu utkají o křesla v Evropském parlamentu. Celostátní sněm strany, který ráno zahájil předseda Pirátů Ivan Bartoš minutou ticha na počest smrti Jana Palacha, také poodhalí, jaká bude povolební strategie. O čem dalším se bude jednat? Dění přímo na místě sleduje reportér INFO.CZ Vratislav Dostál.

O pořadí na prvních pěti místech kandidátky členové strany rozhodnou v online hlasování. O pozici lídra bude v první volbě usilovat šest kandidátů: Marcel Kolaja, Jana Koláříková, Ondřej Kolek, Ladislav Koubek, Hynek Melichar a Mikuláš Peksa. Dalších téměř třicet kandidátů se přihlásilo do druhé volby, která rozhodne o pořadí na druhém až pátém místě kandidátky. Pokud jde o lídra, za mírného favorita lze označit poslance Mikuláše Peksu, na druhou stranu o kandidátce rozhodne několik stovek členů strany v on-line hlasování, a nikoli pouze delegáti sněmu.

Jak se bude volit lídr kandidátky do eurovoleb?

Stát se tudíž může prakticky cokoli. Obzvlášť s přihlédnutím na volební systém volby kandidátky. Volba lídra bude dvoukolová. Každý hlasující disponuje přitom v prvním kole tolika hlasy, kolik je kandidátů, tj. šesti. Je přitom na každém, kolik jich použije. Do druhého kola postupují všichni kandidáti s více než polovičním ziskem hlasů. Jinak řečeno, o hlasy ve druhém kole se bude ucházet každý, kdo v tom prvním dostane padesát a více procent hlasů. Což mohou být dva, ale tak všech šest kandidátů. Anebo také ani jeden.

Na rozdíl od kola prvního má ve druhém kole každý pouze jeden hlas. A to bez ohledu na počet kandidátů. Totožně budou Piráti volit také zbytek čela kandidátky. V prvním kole budou mít hlasující opět tolik hlasů, kolik bude kandidátů, tedy okolo třiceti. Na první pohled je zřejmé, že zvolili poměrně složitý volební systém, který sice může, avšak také nemusí vygenerovat potřebný počet kandidátů. Ještě předtím, než bude započato hlasování, se kandidáti představí ve tříminutových kandidátských projevech, následovat bude jejich grilování.

Víkendový sněm Pirátů má ale také jiný program. Kromě volby čela kandidátky si delegáti vyslechnou výroční zprávu předsedy, více než hodina sobotního programu je také vyčleněna debatě o předvolební kampani a povolební strategii. Večer se pak bude rozhodovat o změnách stanov. Jednou z navrhovaných změn je návrh týkající se zániku či pozastavení členství. Podle Jakuba Michálka musejí Piráti hledat rychlý způsob, jak se případně distancovat od „podezřelých“ způsobů svých členů. Sněm bude pokračovat také v neděli, a to rozličnými workshopy. 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud