Štětina odmítl v eurovolbách kandidovat za TOP 09. Pospíšila viní z rozkolu i špatných výsledků | info.cz

Články odjinud

Štětina odmítl v eurovolbách kandidovat za TOP 09. Pospíšila viní z rozkolu i špatných výsledků

Europoslanec a místopředseda podvýboru pro bezpečnost Jaromír Štětina nechce ve volbách v příštím roce obhajovat svou funkci na kandidátce TOP 09. Uvedl to dnes na svém facebookovém účtu. Štětina v této souvislosti zkritizoval předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila. Vykonávat funkci šéfa strany a europoslance podle Štětiny není v lidských silách. Pospíšil má podle něj podíl na posledním volebním výsledku TOP 09. Pospíšil jeho rozhodnutí respektuje, Štětinovu kritiku TOP 09 nepovažuje za korektní.

Štětina uvedl, že nové vedení v čele s Pospíšilem způsobilo rozkol ve straně. „A nese zodpovědnost za špatné výsledky v posledních obecních a senátních volbách," napsal. Štětina považuje za nemožné vykonávat funkci předsedy strany a europoslance. „Odmítám kandidovat do Evropského parlamentu za TOP 09 navzdory velké podpoře členů 'topky', jejích krajských i regionálních výborů a svých početných voličů," dodal. Zachránit stranu by podle něj mohl mimořádný sněm.

„Rozhodnutí pana Štětiny nekandidovat v evropských volbách za TOP 09 respektuji, pravděpodobně dostal jinou, z jeho pohledu atraktivnější nabídku. Je nutné upozornit, že pan Štětina není členem TOP 09, do strany nikdy ani přes opakované výzvy nevstoupil, proto mi nepřijde korektní jeho kritika TOP 09 s mnoha nepravdivými výroky,“ reagoval Pospíšil.

TOP 09 zatím oficiálně neoznámila, jak bude vypadat její kandidátka do Evropského parlamentu. Strana vyjednává o možné spolupráci v evropských volbách s dalšími stranami, o jednáních s TOP 09 před týdnem hovořil v rozhovoru pro ČTK šéf STAN Petr Gazdík. Podle spekulací má o čelní post zájem i Pospíšil poté, co sice letos uspěl v komunálních volbách na kandidátce Spojených sil pro Prahu, ale nestal se pražským primátorem. Volby do Evropského parlamentu se v Česku budou konat 24. až 25. května.

Česko má v EP 21 zástupců. V roce 2014 byli ve volbách zvoleni za TOP 09 a Starosty a nezávislé čtyři poslanci - kromě Štětiny a Pospíšila ještě Luděk Niedermayer a Stanislav Polčák.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud