Štětina sesbíral podpisy a sešikoval podporovatele. Do eurovoleb jde v čele vlastního hnutí | info.cz

Články odjinud

Štětina sesbíral podpisy a sešikoval podporovatele. Do eurovoleb jde v čele vlastního hnutí

Více jak 1300 podpisů podporovatelů nového hnutí Evropa společně, které se chce ucházet o hlasy voličů v blížících se volbách do Evropského parlamentu, se podařilo sesbírat europoslanci Jaromíru Štětinovi. Pokud budou v pořádku všechny náležitosti, ministerstvo vnitra nový subjekt zaregistruje. Eurovolby proběhnou v pátek a sobotu 24. a 25. května. 

„Dnes hnutí Evropa společně předalo vše potřebné k registraci, včetně stanov a více než 1300 podpisů podporovatelů registrace,“ uvedl na sociálních sítích europoslanec Jaromír Štětina, který byl do současného Evropského parlamentu zvolen jako nezávislý na kandidátce TOP 09.

S touto stranou, lépe řečeno s jejím šéfem a dalším europoslancem Jiřím Pospíšilem, se ale nepohodl a ke konci loňského roku oznámil, že i přesto, že chce znovu do Evropského parlamentu kandidovat, v barvách „topky“ to tentokrát nebude. Štětina se rozhodl založit vlastní hnutí, které pojmenoval Evropa společně.

V rozhovoru pro INFO.CZ Štětina uvedl, že chce svým krokem sjednotit středopravicové politické síly v zemi a dát jasně najevo odpor vůči populismu a xenofobii. „Samozřejmě se mnou bude kandidovat řada významných osobností. V tomto okamžiku kandidátní listinu vytváříme,” řekl tehdy redakci. 

Mezitím se objevily spekulace, že by síly mohl spojit s dalším europoslancem z TOP 09 Luďkem Niedermayerem. Ten však minulý týden před novináři oznámil, že stranu, za kterou byl zvolen do stávajících Evropského parlamentu, neopustí a do voleb půjde jako dvojka na její kandidátce (za Pospíšilem). TOP 09 své lídry oficiálně představila ke konci uplynulého týdne.

Štětina několikrát na sociálních sítích uvedl, že i když za TOP 09 kandidovat nebude, spolupráci před i po volbách se nebrání. Tu nevyloučil ani lídr hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Stanislav Polčák.

STAN v úterý přišel s tím, že do evropských voleb půjde v širší koalici s dalšími stranami – předně se Stranou zelených a menšími regionálními uskupeními a hnutími. Jak Polčák potvrdil médiím, jednání se pořád vedou ještě s Liberálně ekologickou stranou (LES) a také se zmiňovanou TOP 09.

Podle zákulisních informací je spolupráce s TOP 09 již připravena, čeká se pouze na souhlas, které má přijít z nejvyššího vedení strany. Jak pro redakci uvedl šéf TOP 09 Jiří Pospíšil, poslední stranická jednání se na toto téma povedou dnes a zítra. 

Topol Show - banner

TOP 09 i STAN v Evropském parlamentu tvoří společnou delegaci v rámci politické skupiny Evropské lidové strany (EPP). Členem národní delegace je i KDU-ČSL. Lidovci však již na podzim oznámili, že se případné spolupráce s TOP 09 a STAN účastnit nebudou. Do voleb je povede samostatně utvořená kandidátka v čele s trojicí současných europoslanců Pavlem Svobodou, Tomášem Zdechovským a Michaelou Šojdrovou.

Štětina uvedl, že pokud by se do Evropského parlamentu po letošním květnu opět dostal, i on by s největší pravděpodobností zamířil do EPP. 

Volby do Evropského parlamentu

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud