Vlámské separatisty povede do voleb mladík, který organizoval boj proti migračnímu paktu OSN | info.cz

Články odjinud

Vlámské separatisty povede do voleb mladík, který organizoval boj proti migračnímu paktu OSN

Při návštěvě Maďarska hrdě pózoval s premiérem Viktorem Orbánem, doma v Belgii má ale pověst rasisty a xenofoba. Nyní má 25letý Dries Van Langenhove, který vzpomíná na zlaté časy před kulturní revolucí v roce 1968, vést kandidátku separatistického Vlámského zájmu do evropských voleb.

Mládí vpřed! Tak by se dala krátce shrnout taktika euroskeptických a protiimigračních stran v západní Evropě. Poté, co si francouzské Národní sdružení zvolila za jedničku kandidátky do evropských voleb teprve 23letého Jordana Bardellu, přichází s podobným krokem i belgický Vlámský zájem. Jeho kandidátku povede o dva roky starší Dries Van Langenhove, podle deníku Le Soir stoupající hvězda krajní pravice v zemi.

Van Langenhove byl ještě před rokem neznámým studentem práv, v posledních měsících se ale často objevuje na titulních stranách prakticky všech vlámských deníků. Mediálně známým se stal díky rozhlasovému rozhovoru, v němž hájil svoji romantickou vizi Vlámska starých časů, které odmítá modernitu. K prosazování těchto svých myšlenek také založil organizaci Schild & Vrienden (Štít a přátelé).

„Někteří její členové, mezi nimi i Dries Van Langenhove, vyznávají politicky nekorektní diskurz, zvláště v oblasti identity, islámu a imigrace. Tato témata souzní s těmi, které dává do popředí ve své kampani Vlámský zájem. Mladá, mediálně známá a velmi aktivní osobnost na sociálních sítích může straně pomoci zlepšit image, ale také zabodovat u mladé a vzdělané části vlámské populace,“ napsal Info.cz Christophe Dubois, belgický sociolog z univerzity v Lutychu.

O pár týdnů později se objevil televizní debatě na téma změna pohlaví. Diskutoval tam s transgenderovou poslankyní Petrou De Sutterovou ze strany Zelených. Van Langenhove v pořadu prohlásil, že je potřeba přestat podporovat takové „nesmysly“. Jako představiteli ultrakonzervativní vlámské mládeže mu později poskytl prostor i deník De Morgen.

Vůbec největší ohlas ale měla reportáž v televizi VRT, která přiblížila pravou podstatu Van Langenhoveovy organizace. Ta sice oficiálně tvrdí, že jen zajišťuje bezpečnost Theo Franckenovi, představiteli Nové vlámské aliance (V-VA), donedávna koaliční strany v belgické vládě, a rozdává polévku bezdomovcům. Reportér, který do skupiny pronikl, ale poukázal na to, že si její členové vyměňují na tajných diskuzních fórech rasistické, homofobní, sexistické a antisemitské vzkazy. Po následné kritice se členové Schild & Vrienden hájili tím, že šlo o legraci.

„Van Langenhove byl daleko od toho, aby tyto vady odsoudil, odsoudil ale naopak novinářské metody,“ podotýká k tomu sociolog Dubois.

Několik z nich se poté dočkalo vyškrtnutí z kandidátek spřízněné Nové vlámské aliance a sám Van Langenhove byl vyloučen ze studentské rady na univerzitě v Gentu. Policie zahájila vyšetřování, to však stále probíhá.

Od té doby se Van Langenhove paradoxně stal rostoucí hvězdou krajní pravice a jeho facebooká stránka má z původních dvou tisíc už 35 tisíc příznivců. Mladý konzervativec, který se při návštěvě Budapešti neopomněl vyfotit s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, organizoval také loni „pochod proti Marrákeši“, tedy protest proti přistoupení své země k migračnímu paktu OSN.

S Orbánem se mladý Vlám bavil o ochraně tradiční rodiny. „Pokud se váš národ co nejrychleji neprobudí, bude za pět až deset let vypadat Belgie dramaticky jinak,“ varoval maďarský premiér svého spojence.

Van Langenhove se sice prezentuje jako nezávislý kandidát na listině Vlámského zájmu, jeho názory ale s krajně pravicovou partají zcela souzní. Správný Vlám by podle něj měl být sportovně založený a kultivovaný člověk (on sám mluví čtyřmi jazyky a kromě diplomu z práv si udělal i večerní instalatérský kurz), neměl by naopak mít žádné tetování ani piercing.

Volební lídr Vlámského zájmu je sice aktivní v médiích, zároveň je ale odsuzuje a často mluví o jejich lžích. Vyjadřuje také nostalgii po starých časech, myšleno době před revolucí v roce 1968. Ta je podle něj odpovědná dokonce za sebevraždy, k nimž sáhli ti, kteří nesouhlasili s progresivistickou ideologií „levičáckých krys“.

Volby do Evropského parlamentu

V příštích týdnech se Van Langenhove chystá spustit svůj vlastní komunikační kanál, jímž by chtěl oslovit především mladou generaci ve věku 15 až 25 let, která je podle něj konzervativnější než ta předchozí.

To připouští i sociolog Dubois, podle něhož je část vlámské veřejnosti zklamaná z politických stran, které bývaly tradičně u moci: „Dovedu si představit, že část této generace se hlásí k politice slibující pozvednutí Vlámska, jeho ochranu, zavedení pořádku, boj s migrací a islámem.“

Podle většiny průzkumů před evropskými volbami se zdá, že by euroskeptici sdružující se ve frakci Evropa národů a svobod (ENF) měli výrazně posílit. Některé sondáže jim připisují až 63 křesel oproti současným 35. Mladý lídr Vlámského zájmu má tak velice slibnou šanci jedno z nich obsadit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud