Zahradil představil „koalici pro Evropu národů“. Chce rozbít vládu lidovců a socialistů v EP | info.cz

Články odjinud

Zahradil představil „koalici pro Evropu národů“. Chce rozbít vládu lidovců a socialistů v EP

Europoslanec za ODS Jan Zahradil společně s trojicí dalších politiků z Francie, Polska a Nizozemska představili v Paříži "koalici pro Evropu národů", která chce v Evropském parlamentu spolupracovat po květnových volbách. Informovala o tom agentura AFP, podle níž představitelé nové skupiny nechtějí být označováni za euroskeptiky, nýbrž za "eurorealisty".

Vznikající koalice spojuje 31 politických stran ze 24 členských zemí Evropské unie a chce se po volbách stát největší frakcí v europarlamentu. Velká koalice mezi lidovci a socialisty, která léta vládne Bruselu, musí podle Zahradila skončit. "A já jsem si jist, že my ji ukončíme. Po volbách přineseme Bruselu potřebnou změnu," uvedl Zahradil.

Dlouholetý europoslanec zvolený za ODS byl do květnových voleb vybrán jako vedoucí kandidát frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) na post předsedy Evropské komise. Novou koalici, složenou převážně ze stran ECR, dnes prezentoval společně s předsedou formace Vzhůru Francie (DLF) Nicolase Duponta-Aignana, Ryzsardem Legutkem z polské strany Právo a spravedlnost (PiS) a Nizozemcem Thierrym Baudetem, který v roce 2016 založil populistickou stranu Fórum pro demokracii.

Čtveřice dnes podle AFP hovořila o snaze společnými silami "zvrátit kurz, kterým Evropská unie řadu let směřuje" a "zablokovat projekt federalizace a centralizace" údajně prosazovaný současnými unijními lídry. "Neshodneme se na všem, ale máme dostatek inteligence na to, abychom si to uvědomili," poznamenal ke spolupráci s dalšími stranami Dupont-Aignan.

Co se týče Zahradila, ten podle AFP vyzdvihoval opatření, která jsou politicky "mezi prounijními fanatiky a antievropskými radikály". Svou frakci ECR označil za umírněný hlas v Evropském parlamentě. Tato třetí největší skupina má aktuálně v 751členném orgánu 74 mandátů.

Lídr ODS: Euro nechci, Babiš zneužil náhrady z EU a czexit by nám uškodil, říká Zahradil>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud