Analytik: Nejemotivnější předvolební rétoriku měli Svobodní a SPD | info.cz

Články odjinud

Analytik: Nejemotivnější předvolební rétoriku měli Svobodní a SPD

Nejemotivnější výrazy v předvolební komunikaci letos podle lingvistické analýzy používali Svobodní a hnutí SPD Tomia Okamury. Svou rétoriku přitvrdily i tradiční strany, nejvíce ODS. Nejracionálnější byli Zelení, STAN a Piráti, uvedl datový analytik Milan Petrák ze společnosti Bisnode, která se na základě analýz věnuje předpovídání zákaznického chování.

Analýza se týkala 11 převážně sněmovních stran a článků na jejich internetových stránkách v období od 1. března do 14. září. Vycházela z četnosti výrazů agresivity vůči jiným názorovým skupinám, odkazování se na ideály, dogmatismu, zaštiťování se kolektivem, ideologického myšlení a také používání dramatických slov a symbolů.

Jako by z kampaně SPD vypadlo... Kandidát Svobodných do Senátu varuje před islamizací Česka autor: Michal Malý

Svobodné na první místo vyneslo nejčastější používání ideálů, tedy slov jako svoboda a národ. SPD dominovala ve vymezování se proti odlišným názorovým skupinám a ODS v kategorii dogmatických slov typu "naprosto, rozhodně, všichni, absolutní". Až za nimi skončily KSČM, ANO a ČSSD.

Texty představitelů hnutí ANO jsou podle Petráka v tomto směru mimořádně nesourodé. Jejich autoři se silně odlišovali jak způsobem komunikace, tak svými postoji. Výsledek hnutí je proto průměrem velmi rozdílných hodnot, a má menší vypovídající hodnotu, než je tomu u ostatních stran, upozornil analytik.

ČSSD se podle něj po vstupu do vlády začala ostře vyhraňovat vůči opozici i ANO. To přispělo k tomu, že ČSSD oproti loňskému roku výrazně zvýšila svou slovní agresivitu, uvedl Petrák. Ještě více zvýšila emocionalitu své komunikace ODS. Soustřeďuje se na kritiku vlády, pro kterou používá mimo jiné nové označení "polokomunistická".

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud