Výsledky voleb do Senátu: Jiří Čunek míří k postupu z 1. kola: „Síly v Senátu se vyrovnají, věřím, že změna bude cítit“ | info.cz

Články odjinud

Čunek obhajuje už z 1. kola a říká pro INFO.CZ: Síly v Senátu se vyrovnají. Věřím, že změna bude cítit

Senátor Jiří Čunek zvítězil na Vsetínsku již v prvním kole voleb. Zároveň bude dost možná jediným kandidátem, kterému se to letos v senátním klání podaří. Lidovci navíc posílí v horní komoře jako celek. „Síly se určitě významněji vyrovnají. Už tam nebude dávná naprostá převaha ODS a poté převaha sociální demokracie. Pevně věřím, že změna bude cítit,“ říká Čunek v rozhovoru pro INFO.CZ.

Rozhovor spolu vedeme ve chvíli, kdy je na Vsetínsku sečteno zhruba 97 procent okrsků a máte necelých 52 procent hlasů. Měl byste tedy zvítězit už v prvním kole. Jak to hodnotíte?

Určitě je to příjemná zpráva.

Zatím to z výsledků vypadá, že byste zároveň mohl být jediným kandidátem, kterému se to podařilo (nakročeno má ještě Jiří Drahoš v Praze). Podle průběžných výsledků lidovci v Senátu navíc jistě posílí. Co na to říkáte?

Z toho mám radost.

Pro vás to bude už třetí období v Senátu. Máte představu, s čím byste do něj chtěl jít?

Já si myslím, že to, co v naší opravdu krásné a zároveň bohaté zemi dělá občanům vrásky na čele nebo je štve a činí tu nespokojenost, tak je nespravedlnost. To znamená, že ne každému se měří stejným metrem. Pořád je tu ještě ze strany státu špatné rozhodování. A to myslím i soudy, kdy jednou stejný soud rozhodne naprosto jinak než v minulém případě. Mezi lidmi vzniká pocit, že se spravedlnosti nedovolají a tak dále.

Samozřejmě záleží také na přípravě zákonů, aby byly takové, že například nebude možné je vykládat jinak než jednoznačně.

To jsou věci, na které se chci zaměřit. To znamená skutečně, aby věci tady u nás byly spravedlivé. O to jsem se snažil jako starosta a senátor, nyní jako hejtman a senátor. A chci v tom pokračovat. Je vidět, že i na úrovni řízení měst a krajů, když se tato myšlenka prosadí, tak že lidé budou spokojenější.

Jak vidíte budoucí rozložení sil v Senátu?

Nechme to na druhé kole, to nebudu předpovídat. Neprohlížel jsem nyní ani všechny výsledky. Síly se určitě významněji vyrovnají. Už tam nebude dávná naprostá převaha ODS a poté převaha sociální demokracie. Pevně věřím, že změna bude cítit. Jak to dopadne, to si počkejme.

V případě, že by lidovci byly opravdu tou nejvýznanmější stranou, chtěl byste se stát předsedou horní komory?

Já si myslím, že na všechny tyto otázky máme hodně času. Nejméně měsíc.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud