Do Senátu za Litoměřicko chce 9 lidí. V roce 2012 jich bylo rovných deset | info.cz

Články odjinud

Do Senátu za Litoměřicko chce 9 lidí. V roce 2012 jich bylo rovných deset

O senátorské křeslo za volební obvod Litoměřicko má zájem devět kandidátů, proti volbám před šesti lety je jich o jednoho méně. Osm kandidátů do Senátu v obvodě, který zahrnuje Litoměřicko a správní území obcí Slaný a Velvary, navrhly politické strany. Jeden kandidát podal přihlášku jako nezávislý. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Litoměřic Eva Břeňová.

O přízeň voličů v případě úspěšné registrace se bude jako nezávislý ucházet Josef Dobeš, někdejší ministr školství ve vládě Petra Nečase. O senátorskou funkci se také utkají podnikatel František Novotný za hnutí Svoboda a přímá demokracie, lékař Ondřej Štěrba za ANO, litoměřický starosta Ladislav Chlupáč za ODS a bývalý poslanec KSČM Josef Šenfeld.

Soupeřit budou rovněž s Liborem Uhlíkem (Senátor 21), Miroslavem Jiránkem (PRO Sport a Zdraví) a Janem Vondroušem (NE-VOLIM.CZ). Do Senátu kandiduje v Litoměřicích za Českou suverenitu také bývalý středočeský hejtman a někdejší sociální demokrat David Rath, který je nepravomocně odsouzený za korupci.

Litoměřický registrační úřad bude nyní podle mluvčí prověřovat, zda v odevzdaných kandidátních listinách nejsou nějaké chyby, poté rozhodne o registraci, nebo odmítnutí kandidátních listin.

V roce 2012 v litoměřickém obvodu zaregistrovali úředníci zájem deseti lidí o senátní křeslo. V druhém kole senátních voleb nakonec zvítězil sociální demokrat a lékař Hassan Mezian, který těsně porazil komunistku Jitku Sachetovou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud