Do souboje o Senát ve středních Čechách se zapojí komunální politici. Zelení kandidovat nebudou | info.cz

Články odjinud

Do souboje o Senát ve středních Čechách se zapojí komunální politici. Zelení kandidovat nebudou

Do voleb do Senátu ve středních Čechách bude kandidovat řada komunálních politiků. V horní komoře by v příštím volebním období rádi zasedli mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati (ODS), místostarostové Benešova a Říčan u Prahy Jiří Švadlena (ANO) a Zdeněk Hraba (STAN), starosta Kosmonos na Mladoboleslavsku Jiří Müller (ANO) nebo benešovský a krajský zastupitel Ivan Cinka (KSČM). Vyplývá to z informací od politických stran.

Ve středních Čechách se bude volit v okresech Benešov a Mladá Boleslav, dosavadní senátoři Luděk Jeništa (STAN; zvolen za TOP 09/STAN) ani Jaromír Jermář (ČSSD) mandáty obhajovat nebudou.

Nwelati a Müller se na Mladoboleslavsku utkají s bývalým ředitelem boleslavské nemocnice Ladislavem Horákem, kterého nominovala ČSSD. KSČM do boje o voliče vyšle ekonoma Josefa Jermáře, TOP 09 podnikatele Miroslava Plcha a Piráti dramaturgyni a herečku Danielu Weissovou. Lidovci a STAN na Boleslavsku nikoho nenasadí, STAN nejspíš podpoří některého z jiných kandidátů v druhém kole.

Na Benešovsku bude kromě Švadleny, Hraby a Cinky usilovat o hlasy voličů politolog Jiří Kozák nominovaný ODS. ČSSD vsadí na právníka Petra Petržílka a Piráti na odborníka na vzdělávání Petra Chaluše. Lidovci nasadí do volebního klání stavebního technika Jana Borgulu a TOP 09 spisovatelku a manažerku Terezii Radoměřskou.

Naopak Strana zelených se do senátních voleb na Benešovsku ani Boleslavsku nezapojí. "Nebudeme nasazovat vlastního kandidáta ani v jednom z obvodů a nebudeme mít ani koaličního kandidáta," řekl ČTK předseda středočeské organizace Zelených Jiří Čejka.

Otázkou zůstává, jaké kandidáty vyšle do voleb SPD. Místopředsedkyně středočeské organizace Julie Bakošová uvedla, že senátní kandidáti budou představeni pro všechny kraje najednou. "Moje odpověď je pořád stejná, zveřejní to až předsednictvo po svém rozhodnutí," dodala.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud