Kandidáti mají poslední šanci možnost podat přihlášku do senátních voleb. Velké strany již mají jasno | info.cz

Články odjinud

Kandidáti mají poslední šanci možnost podat přihlášku do senátních voleb. Velké strany již mají jasno

Poslední hodiny mají politické strany, hnutí či jednotlivci na to, aby se přihlásili do říjnového klání o místa v obecních zastupitelstvech nebo v Senátu. Lhůta pro podávání přihlášek dnes v 16:00 končí.

Velké politické strany už mají o svých kandidátech jasno a vesměs už je také představily. Po dnešku by mělo být zřejmé, nakolik jim budou chtít konkurovat menší uskupení a nezávislí kandidáti.

Senátní volby, do nichž se v posledních letech hlásilo vždy přes 200 kandidátů, se budou konat na třetině území státu. Vzejde z nich třetina nových senátorů, tedy 27. Lidé svými hlasy určí nejen své zástupce v horní komoře Parlamentu. Rozhodnou také o tom, jestli v Senátu bude dál dominantní silou ČSSD, která obhajuje vítězství ve 13 obvodech.

Senátní volby mohou také přinést alespoň početní většinu vládní koalici ANO s ČSSD a podporou KSČM. Nyní disponuje 31 křesly. K zisku 41 křesel by ale zástupci těchto stran museli vyhrát ve 24 obvodech. S ohledem na výsledky ANO v senátních volbách, které zatím zůstaly za očekáváním, kritický přístup stávajících senátorů ČSSD k vládnímu spojenectví s hnutím Andreje Babiše a nevalné výsledky komunistů je tato varianta málo pravděpodobná.

ANO bude obhajovat vítězství v obecních volbách, zejména ve velkých městech včetně Prahy. Před čtyřmi lety získalo 14,6 procenta hlasů, druhá ČSSD 12,7 procenta a třetí ODS devět procent hlasů. Z 62.300 obecních mandátů ale ANO obsadilo jen 1600 křesel; úspěšnější byla díky zastoupení v menších městech a obcích KDU-ČSL se 3800 zastupiteli poměrně těsně před ČSSD.

V komunálních volbách se bude rozdělovat zhruba 62.300 mandátů. O místa v čele jednotlivých obcí se pokoušel před čtyřmi lety rekordní počet 211.540 uchazečů a adeptů na místa v čele městských částí a obvodů bylo 22.232.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud